Zastój moczu w nerce - czy może prowadzić do raka?

Witam, w 2006 roku podczas badania USG jajników zwrócono uwagę na moją prawą nerkę i opisano: w prawej nerce miedniczka zawnątrznerkowa poszerzona do 25x47mm poszerzone kielichy złogów nie widać. Zbagatelizowałam ten problem skupiając się na jajnikach. W 2012 roku w lutym, będąc w zaawansowanej ciąży 32tydz. założono mi cewnik JJ ze względu na zastój w nerce prawej i kolkę nerkową.

Opis urologa z tego czasu "stwierdzono zastój moczu w UKM nerki prawej kielichy do 17mm miedniczka AP do 56mm, oraz wodonercze podtorebkowe, niewielki zastój moczu w UKM sin." W następnych dniach wykonano serię USG nerek z powodu bólu i krwiomoczu po założeniu cewnika JJ USG z opisami :"wodonercze nerki prawej kielichy poszerzone do 18mm, miedniczka do 46mm, kilka kielichów tej nerki wypełnione częściowo hypoechogenną treścią-skrzepy krwi" Złogów średniczy powyżej 3mm nie uwidoczniono, echostruktura miąszu w normie. Pęcherz moczowy słabo wypełniony jednak w jego obrębie wydają się być obecne drobne echogeniczne odbicia mogące odpowiadać elementom morfotycznym."

I następne badanie: "nerki symetryczne, pr. wielkości bez zmian ogniskowych ani złogów, nerka lewa bez zastoju z przerostem kolumny środkowej lub dwudzielnym UKM. Nerka prawa z poszerzonym UKM kielichy do 18-19mm miedniczka 50mm, przestrzeń okołoaortalna i pola nadnerczowe bez nieprawidłowych odbić pęcherz moczowy słabo wypełniony z widoczną końcówką cewnika. W końcu na moją prośbę usunięto cewnik JJ i wszystkie dolegliwości ustąpiły tzn. ból i krwiomocz.

Dziś tj 31.01.2013 byłam na kontroli USG i wynik miałam następujący: nerki położone prawidłowo ruchomość oddechowa prawidłowa, warstwa miąszowa niezwężona, złogów ani zastoju moczu nie stwiedzam, nerka prawa o dł.127mm warstwa miąszowa o gr do 10mm. Poszerzona miedniczka 48x42x18mm widoczne niektóre kielichy, moczowodu jednoznacznie nie uwidoczniono. Widoczne echogenne odbicia w niektórych brodawkach nerkowych, ale bez cech cienia akustycznego. Nerka prawa bez złogów nerka lewa od dł 124mm warstwa miąszowa ok 10,5mm złogów i zastoju nie stwiedzam w tej nerce, mierna ilość moczu w pęcherzu, nie stwierdzam powiększonych węzłów chłonnych.

Wybieram się do nefrologa, ale chciałabym dowiedzieć się 1) co oznacza termin "widoczne echogenne odbicia w niektórych brodawkach nerkowych, ale bez cech cienia akustycznego" - czy to guzy? 2) co może oznaczać poszerzona miedniczka i kielichy? 3) co może powodować poszerzoną miedniczkę i kielichy przez tyle lat i czy może to doprowadzić do raka ? Dziękuję za szybką odpowiedź.

2) co może oznaczać poszerzona miedniczka i kielichy? - Taki stan świadczy o zastoju moczu, który nie może odpłynąć z nerki do pęcherza moczowego. Poszerzenie miedniczki nerkowej najczęściej jest wynikiem przeszkody w odpływie moczu z nerki, wyjątkowo rzadko może to być anomalia rozwojowa miedniczki nerkowej. W takich przypadkach wykonuje się podstawowe badania diagnostyczne czyli badanie ogólne moczu oraz określa się czynność wydalniczą nerek, oznaczając stężenie kreatyniny w surowicy. Bardziej precyzyjne ustalenie przyczyny poszerzenia miedniczki nerkowej wymaga wykonania dalszych badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa lub urografia. Badania te pozwolą na ustalenie przyczyny utrudnionego odpływu moczu (np. kamica moczowodowa, zwężenie podmiedniczkowe moczowodu) i pozwolą określić sposób leczenia.

3) co może powodować poszerzoną miedniczkę i kielichy przez tyle lat i czy może to doporowadzić do raka ? - Niestety jeśli nie określi się przyczyny zastoju moczu w miedniczce, nie podejmie się odpowiedniego sposobu leczenia dojdzie zapewne do powstania wodonercza lub nawet roponercza z następowym zniszczeniem całego miąższu nerki. Taki stan raczej nie wyzwala powstawania raka nerki.