Zatajenie prawdy o zdrowiu babci

Żeby oszczędzić cierpień naszej b. wrażliwej 16- letniej córce, za radą psychologa, ukryliśmy przed nią fakt ciężkiej choroby jej babci. Teraz córka nie może się z tym pogodzić, zwłaszcza, że babcia zmarła. Czy córka przeboleje i zrozumie, że zrobiliśmy to dla jej dobra?

Witam,
To,o czym Pani pisze może być częscią procesu żałoby,w której początkach pojawia się bunt i gniew,jako oznaki niezgody.Pomocna w razie trudności jest psychoterapia,której formę ustala się z pacjentem/ indywidualna córki,samych rodziców,samej Pani,całej rodziny/.Wszystko dlatego,że takie wydarzenie jest silnym traumatycznym przeżyciem i może w sposób niezauważalny spowodować póżne następstwa dla całokształtu funkcjonowania samej córki ,a także rodziny.Jest podobna ,do wszystkich zdarzeń pourazowych/PTSD/,które czasami wymagają specjalistycznej opieki.
Zachęcam i pozdrawiam.

Witam Panią. Czytając to co Pani napisała nie wiem czy kierowaliście się Państwo wraz z psychologiem wyłącznie wrażliwością córki. Więź z bliską osobą możemy zaliczyć do cechy zwanej wrażliwością. Podjęła Pani taką decyzję. Być może doświadczając reakcji córki dzisiaj zrobiłaby Pani inaczej. Jeśli tak jest jak piszę to przede wszystkim Pani potrzebuje sobie tą decyzję wybaczyć. Nie jesteśmy społecznie uczeni, przygotowywani do tego jak przekazać bliskim bardzo trudną wiadomość. Proszę mi wierzyć nie potrafią tego czasem osoby zawodowo zajmujące się pomaganiem. Obecnie Pani córka jest w żałobie. Proszę być obecną przy niej w takim stopniu, w jakim ona tego potrzebuje. Myślę, że będąc mamą może Pani to wyczuć. Taka bezpieczna, szanująca jej granice obecność będzie dla niej bardzo ważna. Proszę się nie kierować pośpiechem. Żałoba ma swój czas. Pani córka jej potrzebuje by mogła zamknąć jeden etap relacji ze swoją Babcią i rozpocząć kolejny. Pozdrawiam Panią