Zatoka przynosowa otwarta przy wyrywaniu zęba

W środę miałam wyrywaną górną szóstkę, niestety otworzyła się zatoka przynosowa, chirurg zszył wszystko goi się ok. Biorę Dalacin C 300 - 3x dziennie. Lekarz prosił by się nie przeziębiać, ale jednak musiało mnie trochę przewiać i czuję lekki ból gardła. Moje pytanie to czy ból gardła/przeziębienie może mieć negatywne skutki po wyrwaniu zęba i przy tym antybiotyku, bo nie wiem do końca co dentysta miał na myśli prosząc o nie przeziębianie się ?

Witam serdecznie,

Proszę się obserwować i jeśli będzie się działo coś niepokojącego udać się do lekarza dentysty lub rodzinnego. Jeśli obawia się Pani przeziębienia to należy niezwłocznie udać do lekarza dentysty, który leczy Pani zęby.

Pozdrawiam.

Witam,
Po zamknięciu połączenia ustno zatokowego ważne jest ,żeby w trakcie gojenia nie podnosić za mocno ciśnienia w zatokach szczękowych , a ma to miejsce np w momencie kichania lub oczyszczania nosa. Dlatego podczas kichania powinno się otwierać usta , a w trakcie oczyszczania nosa nie powinno się zatykać obu dziurek.
Dobrze jest też stosować środki obkurczające błonę śluzową nosa. Sam ból gardła nie powinien mieć wpływu na gojenie , jednak po dokładne wytyczne proponuję skontaktować sie ponownie z lekarzem wykonującym zabieg.
Pozdrawiam,
Łukasz Wojszwiłło

Najlepiej udać się na kontrolę do lekarza przeprowadzającego zabieg. Teoretycznie lekki ból gardła nie powinien mieć negatywnego wpływu na gojenie rany po zabiegu, jednak lepiej dmuchać na zimne ( szczególnie, jeśli zauważy Pani jakieś niepokojące objawy lub pogorszenie samopoczucia ).

Witam.
Ma Pani osłonę antybiotykową, więc jest Pani chroniona przed wpływem bakterii. Jeśli nie dojdzie do zaostrzenia objawów tzn. nie kicha Pani, nie ma wycieku treści ropnej z nosa, ból okolicy operowanej nie nasila się, nie ma temperatury, rana jest szczelinie zeszyta, nie przechodzą płyny z jamy ustnej do nosa proszę odczekać do terminu zdjęcia szwów i udać się do lekarza. Obecnie proszę stosować się do zaleceń lekarza.

Pozdrawiam,
specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej Tomasz Bigas
http://www.astra-dent.pl/