Zator powietrzny po zabiegu ECPW

Moja mama miała zabieg ECPW, podczas którego doszło do zatoru powietrznego, który następnie spowodował udar mózgu. Moje pytanie brzmi: jak dochodzi do zatoru powietrznego podczas tego zabiegu? Co musiało się wydarzyć, że powietrze dostało się do naczyń krwionośnych. Dodam, że był to jej trzeci zabieg ECPW w krótkim czasie. Czy zdarzenie to można zakwalifikować do błędu medycznego? W wypisie i całej dokumentacji zabiegu nie ma wzmianek dlaczego doszło do tego zatoru. Dziękuję za odpowiedź.

Niestety mam zbyt mało informacji na temat samej hospitalizacji (przebiegu, wyników badań, stanu klinicznego pacjentki) jak i przebiegu zabiegu ECPW (dokładny opis), aby odpowiedzieć na to pytanie. Najczęściej zator powietrzny powstaje przy uszkodzeniu żył szyjnych, po zabiegach na miednicy w pozycji Trendelenburga, po iniekcji dużej ilości powietrza do światła naczynia krwionośnego. Raczej jego następstwem nie jest zawał serca (musiałaby być jakaś wada serca z przeciekiem tętniczo-żylnym). Nie wiem w jaki sposób postawiono rozpoznanie (musiałoby być potwierdzone sekcją zwłok). Nie odpowiem na pytania bez wglądu w pełną dokumentację medyczną pacjentki. Raczej sam zabieg ECPW nie mógł wywołać zatoru powietrznego. To prawie niemożliwe technicznie. Może stosowano jakieś wkłucia centralne żylne (patrz artykuł: http://www.bezpiecznalinianaczyniowa.pl/zator_powietrzny/biblioteka/ile_mililitrow_powietrza_wywoluje_zator_powietrzny)