Zatrucie zęba przed leczeniem kanałowym

Czy zawsze się truje zęby przed kanałowym leczeniem?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zatrucie zęba to procedura do niedawna bardzo często stosowana przy leczeniu kanałowym. W tej chwili dewitalizacja zęba (fachowa nazwa zatrucia, która oznacza po prostu pozbawienie go funkcji życiowych) nie jest ani konieczna, ani nawet zalecana w większości przypadków. Niektórzy pacjenci muszą mieć jednak zatruwane zęby przed endodoncją (fachowa nazwa leczenia kanałowego).

Zatrucie zęba przed leczeniem kanałowym nie zawsze jest konieczne. W dobie dzisiejszego postępu stomatologii działania stomatologa powinny prowadzić do tego aby ząb, który wymaga leczenia kanałowego leczyć bez zatrucia w znieczuleniu, aby w ten sposób ochronić tkanki tzw. okołozębowe mające duży wpływ na dalsze istnienie zęba w jamie ustnej. Oczywiście istnieją sytuacje kliniczne, kiedy ząb jest martwy i wówczas leczenie kanałowe można przeprowadzić bez znieczulenia.

Zatruwanie jest starą metodą leczenia i nie powinno być już stosowane. Nowoczesne metody leczenia kanałowego pod mikroskopem pozwalają wykonać poprawne leczenie podczas jednej wizyty. Leczenie odbywa się całkowicie bezboleśnie w znieczuleniu miejscowym.

Nie zawsze, dewitalizacja miazgi zęba, czyli tzw. „zatruwanie” to dość stara metoda, coraz rzadziej wykonywana, szczególnie w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych (choć w niektórych przypadkach nadal zdaje egzamin np. przy zaawansowanych infekcjach miazgi w zębach mlecznych u dzieci, które boją się znieczulenia). Wiąże się ona z większym ryzykiem np. podrażnieniem dodatkowych okolicznych tkanek, czasem znacznym wydłużeniem leczenia, dyskomfortem dla pacjenta, ewentualnymi powikłaniami. Obecnie znieczulenie, które poprzedza leczenie kanałowe, można wykonać praktycznie w każdym wypadku, co eliminuje konieczność stosowania trucizny. Bazą nowoczesnej endodoncji, czyli leczenia kanałowego powinno być leczenie pod mikroskopem nawet w 1 dzień.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry