Zatrzymanie okresu przy rozpoczęciu stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Witam, niedawno zaczęłam stosować tabletki antykoncepcyjne (dziś będzie to siedemnasta tabletka). Są to moje pierwsze tabletki. Okres mam dość nieregularny. Po wzięciu pierwszej tabletki w drugi dzień cyklu, na następny dzień okresu nie było. Jednak rozumiem że jest to spowodowane działaniem tabletek i jest częste prawda? Wczoraj zaczął boleć mnie brzuch tak jakbym miała dostać okres, jednak ból był niewielki i trwał niedługo. Gdy dzisiaj wstałam (ok 7 rano) też przez chwilę odczuwałam ból brzucha i zauważyłam ze dostałam okres (słabiutkie krwawienie, właściwie drobne plamienie). Gdy za pięć minut znów poszłam do łazienki okresu nie było. Można powiedzieć "zniknął". Nie odczuwam już żadnego bólu, ani nie ma krwawienia. Czym to może być spowodowane? Czy możliwe ze wcale nie miałam okresu? Będę wdzięczna za odpowiedź, bo nie wiem co o tym myśleć i czy mogą być jakieś komplikacje w związku z tą sytuacją. Pozdrawiam serdecznie, Ula

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam

Zatrzymanie okresu jest owszem częste po rozpoczęciu brania tabletek. Na początku stosowania antykoncepcji - przez początek rozumiemy pierwsze 3-4 miesiące organizm przyzwyczaja się do hormonów zawartych w tabletce i 'ustawia się' na nich. Dlatego też mogą bardziej boleć piersi, mogą być nieregularne krwawienia i plamienia itp. Jest to normalne i nie należy się tym przejmować. Warto nosić przy sobie czystą wkładkę czy podpaskę, aby mieć pod ręką w razie plamienia. Jeżeli przez kilka miesięcy będzie dokuczać Pani plamienie, można rozważyć wspólnie z Pani ginekologiem zmianę preparatu.

Pozdrawiam