Zatrzymanie się wagi pomimo zdrowej diety i zajęciom fitness

Witam, mam 172 cm wzrostu, jeszcze 3,5 msc temu ważyłam 67 kg, teraz 65 kg. Chciałabym ważyć 59 kg. Co robię? zwróciłam większą uwagę na to co jem - zupełnie odstawiłam słodycze, piję dużo wody z cytryną, do tego zajęcia fitness i 1-2 razy w tygodniu siłownia. A waga stanęła! Rano ważę 64,8 - ale poniżej zejść nie chce :( Co robię nie tak? Znajoma schudła 3 kg w miesiąc..Ważąc się u dietetyka rzekomo mam 1 kg tłuszczu ponad i 3,75 kg wody. Czy to oznacza że zatrzymała się woda w organizmie?

Witam Panią.

Nie wiem na jakiej wadze była Pani ważona u dietetyka ale najwyraźniej pomiar wskazuje zatrzymane płyny a nie nawodnienie. 3,75kg zatrzymanej wody to nie jest tak dużo, ale warto z tym powalczyć. Powodów zatrzymania wody może być wiele - nadciśnienie, leczenie hormonalne, antykoncepcja, brak ruchu(w Pani przypadku odpada), zła dieta, zbyt mała ilość wypijanych w ciągu dnia płynów. Jeżeli chodzi o dietę to na zatrzymanie wody wpływa tłuste, silnie przetworzone, bogate w chemię oraz cukry proste jedzenie. Proszę unikać tego typu produktów.
Zwraca też Pani uwagę na prawidłowe nawodnienie swego organizmu. Zaleca się od 1,5-2l/dzień. Jest to bardzo ważne ponieważ pewne ilości płynów organizm wytwarza sam z trawienia produktów spożywczych, jednak te ilości są zbyt małe i organizm płynów domaga się od Nas. Jeżeli pijemy zbyt mało to organizm zaczyna robić zapasy, rezerwę i wodę zatrzymuje. Tak najprościej to wytłumaczyć. Zatrzymane płyny metaboliczne powodują, że puchniemy, czujemy obrzęki nóg, rąk czy twarzy a waga rośnie. Nie zawsze wysoka masa ciała świadczy jedynie o nadmiarze tkanki tłuszczowej, ale również o zbyt dużej ilości zatrzymanej wody.
Zatrzymanie wody w organizmie powoduje również kawa(kofeina), czarna herbata(teina), sól i alkohol. Dodatkowo zalecam picie ziół typu: pokrzywa, koper włoski, rumianek, mięta itp które oczyszczą Pani organizm. Rano na czczo (o ile nie podrażnia to Pani przewodu pokarmowego) warto wypić szklankę wody z sokiem z cytryny, ponieważ działa detoksykująco i poprawia przemianę materii.Jeżeli sięga Pani po herbatę to powinna być to herbata zielona, yerba mate lub czerwona.

Jeżeli chodzi o zatrzymanie wagi podczas odchudzania to normalne zjawisko. Najprawdopodobniej doszła Pani do wagi, która utrzymywała się najdłużej w Pani życiu i te kilogramy są najczęściej najtrudniejsze do zrzucenia. Jednak proszę uzbroić się w cierpliwość i dalej zdrowo się odżywiać oraz ćwiczyć a waga ruszy:) Mam nadzieję, że Pani dieta jest pełnowartościowa i zbilansowana oraz dostosowana do Pani dziennego zapotrzebowania energetycznego. Nie może spożywać Pani zbyt mało kcal i głodzić swojego organizmu bo w innym razie również może być przytrzymanie spadku wagi a nawet jej wzrost. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana to można mi wysłać swój przykładowy jadłospis a ja chętnie zerknę i odpowiednio skomentuje a może wskażę ewentualne błędy.

kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam,
Proszę bardziej się przyjrzeć temu co Pani spożywa w ciągu dnia i w ilu posiłkach. Zalecane 5-6 posiłki w ciągu dnia. Dodatkowo, jeśli jest za mała kaloryczność to przy ćwiczeniach fizycznych waga będzie stała w miejscu, a organizm będzie magazynował dostarczoną energię na "gorsze czasy". Warto obliczyć aktualne zapotrzebowanie kaloryczne i odjąć na początek od tego 200 kcal, wówczas otrzyma Pani wartość energii jaką trzeba będzie spożyć by zacząć chudnąć do 0,5 kg na 2 tygodnie. Proponuję także adekwatnie rozplanować posiłki co do dni treningowych. Każdy ma inny organizm i każdy inaczej się odżywia, więc nie warto porównywać swojej osoby do znajomych.

Pozdrawiam,
Grzegorz Wichrzycki