Zatykanie sobie uszu przez 20-miesięczne dziecko

Witam moj syn ma 20 miesiecy, wszystko rozumie przyniesc, wynies. Pokazuje paluszkiem jak czegoa chce. Czasem zatyka sobie uszy paluszkami, kreci sie ale to chyba bardziej zabawa. Nie lubi w nocy spac sam, woli z nami w lozku. Martwia mnie te uszy, i to ze za duzo nie mowie. Chociaz powie mama, tata, papa, czesc. Nasladuje zwierzeta itd. Czym mozw byc spowodowane to zatykanie uszu? Naczytalam sie o autyzmie. Uwielbia sie bawic z dziecmi, przytulac sie. Daje buziaki. Czy mam powody do obaw?

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Zatykanie uszu może byc spowodowane nadwrażliwością na bodźce słuchowe. kręcenie i ta nadwrażliwość może mieć związek z zaburzeniami integracji sensorycznej. Proszę skontaktować sie z terapeutą SI. Ponieważ słabo rozwija się mowa dobrze byłoby odwiedzić logopedę.
pozdrawiam AM