Zaufanie w związku u 24-latki

Witam, Mamy z partnerem problem dotyczący zaufania. Kiedy jesteśmy razem jest cudownie, ale gdy ja lub on wyjeżdżamy w głowie robi się straszny mętlik. Mieliśmy poważne przejścia, nieudana ciąża, później bardzo się od siebie oddaliliśmy. Po drodze była jeszcze zdrada- i to jest chyba najgorsze. Bardzo się kochamy, wybaczyliśmy sobe, ale pozostaje kwestia zufania. Zastanawiamy się nad rozstaniem, ale z drugiej strony oboje czujemy, że jesteśmy sobie pisani. Ja nie wiem co zrobić. Proszę o radę.

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam.
Państwa związek przeszedł wiele trudnych chwil, a mimo wszystko był na tyle silny przetrwać. Niestety sytuacje te pozostawiły po sobie wiele bolesnych blizn (brak zaufania, brak poczucia bezpieczeństwa etc.), z którymi trudno sobie samemu poradzić. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem w Państwa sytuacji będzie udanie się na terapię par, dzięki której będziecie w stanie poradzić sobie w tym trudnym dla Państwa okresie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Michał Pyter

Niestety, bardzo często trudne zdarzenia w życiu pary mogą wpływać na obniżenie zaufania w relacji. Wyobrażam sobie, że dla Pani i partnera nieudana ciąża była przeżyciem, z którym trudno się pogodzić. Często takie zdarzenia, choć zupełnie bezpodstawnie, wpływają na obniżenie poczucia własnej wartości. Pisze Pani, że do tego doszła jeszcze zdrada. To kolejne zdarzenie, które obniża poczucie wartości osoby zdradzonej.
W takiej sytuacji, gdy co najmniej jeden z partnerów ma znacznie obniżoną samoocenę, łatwiej przychodzą mu myśli dotyczące potencjalnej zdrady przez drugiego partnera. Mówiąc skrótowo, działa to na zasadzie myślenia - "Jestem beznadziejny/a, więc on/a pewnie woli kogoś innego".
Nie ma tutaj prostego rozwiązania. Jeśli czujecie Państwo, że "jesteście sobie pisani", to może warto spróbować terapii par? Warszawa jest miejscem, gdzie odnalezienie odpowiedniego terapeuty (lub terapeutów) nie powinno być trudnym zadaniem.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia,
Stanisław Seidel, psycholog

Jeżeli mimo trudnych przeżyć czujecie Państwo, że nadal chcecie być razem, sugerowałabym skorzystanie z terapii par. Najważniejsze w Waszej sytuacji jest odbudowanie utraconego zaufania. Terapeuta pomoże zbadać co wpłynęło to w jakim miejscu teraz jesteście oraz ułatwi rozmowę o wspólnych celach i oczekiwaniach.

Pozdrawiam serdecznie.