Rokowania po zawale serca u pięćdziesięcioośmiolatka

Zawał serca bez przetrwałego uniesienia odcinka st. powikłany nzk w mechanizmie vf leczony pierwotną angioplastyką gałęzi okalającej z inplantacją stentu bsm. Tachykardia zatokowa 115/min. os pośrednia, obniżenie odcinka st. w 1, avl, v2-v6. Rytm zatokowy 88/min. os. pośrednia, obniż. odcinka st. w 2, avf, v6 do 1 mm, cechy przerostu lewej komory. Koronarografia lewej tętnicy wieńców. Pień bez zwężeń. Galz przednia zstępująca w segmencie proksymalnym zwężenie 75% oddają ko do ptw Galz okalająca proksymalnie niedrożna z cechami skrzepliny z ko pokazują się 2 gałęzie marginalne. Koronarografia prawej tętnicy wieńcowej. Zamknięta w segmencie środkowym pokazuje się KO od LTW. Wykonana jednoczasowa angioplastyka gałęzi okalającej z implantacją 2 stentów. Cholesterol całkowity 229 mg/dl Chol-hdl 79,3mg/dl Trojglicerydy 87 mg/dl Chol-ldl 132 mg/dl

To są wyniki mojego taty - 58 lat. Chciałabym wiedzieć jakie są rokowania. Widziałam jak umiera, traci oddech, nie było krążenia. Po 30 sekundach rozpoczęłam masaż serca. Bez sztucznego oddychania. Po 2 min. była już erka. Wdrożyli leki. Masaż serca, sztuczne oddychanie, podczas migotania przedsionków 4 razy strzelali defibrylatorem. Powrócił spontaniczny oddech. Trwało to około 30 min. O 11 zabrali go do szpitala, a ok. 13 dowiedziałam się, że jest już przytomny. Po 3 dniach ku mojemu przerażeniu został wypisany. Chciałabym się zapytać, jakie mogą być rokowania. Dodam, że tato został zakwalifikowany na by-passy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Marta Hat

Witam! Odnośnie rokowań taty oraz jego aktualnego stanu należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Niemożliwa jest ocena na podstawie wyników badań, bez uzupełnienia wywiadu i oceny stanu somatycznego na podstawie badania fizykalnego. Z dokumentacji wynika, że u taty doszło do zatrzymania krążenia w mechanizmie migotania komór. Warto zwrócić uwagę, że po zatrzymaniu krążenia w mechanizmie migotanie komór (VF) wskazane jest wszczepienie kardiowertera - defibrylatora jako prewencji wtórnej powtórzenia takiego incydentu. Proponuję udać się do kardiologa i omówić wszelkie wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie!