Zawał u młodszych gorszy?

Czy to prawda, że zawał serca jest groźniejszy dla osób młodszych niż dla starszych?
ponad rok temu

U człowieka z wiekiem rozwija się w sercu tzw. krążenie oboczne, czyli małe naczynia łączące większe naczynia między sobą, dlatego, gdy w dużej tętnicy powstanie przeszkoda w postaci zakrzepu powodującego zawał serca, krew może dopłynąć do mięśnia sercowego „bocznicami”. U osób młodych, u których krążenie oboczne nie jest rozwinięte, zawał może objąć o wiele większy obszar mięśnia sercowego niż u osoby starszej.
Krążenie oboczne rozwija się także pod wpływem regularnych ćwiczeń fizycznych.