Zawartość kwasu moczowego we krwi 7,8 mg/dL

Mam wynik z zawartości kwasu moczowego we krwi i jest to 7,8 mg/dL .Czy taki wynik daje powód do podejrzenia dny moczanowej ?

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam. Niewielkie podwyższenie stężenia kwasu moczowego bez towarzyszących objawów nie upoważnia do podejrzenia dny moczanowej. Wzrost stężenia kw. moczowego może wynikać ze zwiększonej ilości pokarmów bogatych w puryny, takich jak mięso, szczególnie podroby, nadużywania alkoholu czy wiązać się z nadmiernym wysiłkiem fizycznym.