Zawroty głowy, brak apetytu, suchość w ustach, wysoki puls, utrata wagi - czy to nerwica?

Bardzo martwię się o swoją mamę (ur. 1953). W ciągu ostatnich 2 miesięcy bardzo podupadła na zdrowiu. Objawy choroby: ciągłe zawroty głowy, które powodują utratę równowagi, bardzo wysoki puls serca, średnio 100 uderzeń na minutę, jadłowstręt - mama bardzo schudła, suchość w ustach, ogólne osłabienie i zmęczenie, senność - mama śpi kilka razy w ciągu doby (drzemki), trzęsą jej się ręce. W ostatnim tygodniu miała badanie krwi i moczu, które nie wykazały anomalii, wykluczyły anemię i cukrzycę. Mama była zawsze bardzo nerwową osobą, denerwowała się drobiazgami; nie bez znaczenia jest jej trudne dzieciństwo - dziadek psychicznie znęcał się nad mamą, był despotą, często naśmiewał się z mamy, co spowodowało głęboki uraz, mama często wspomina przeszłość, zawsze w złym aspekcie. Czy objawy opisane przeze mnie to objawy nerwicy? Przez ostatnie 2 tygodnie mama biegała po lekarzach, nikt nie wie co się dzieje, bo wyniki morfologi są ok. Wspomnę o przebytych chorobach - 2 lata temu wycięcie tarczycy, obecny poziom hormonów tarczycy jest w normie. Mama choruje na toczeń skórny, ale nie jest układowy. Obecnie mama teoretycznie nie powinna mieć powodów do stresu - nie ma problemów finansowych, dwoje dorosłych dzieci, kochający mąż, ale znając mamę, zawsze znajdzie się powód do zdenerwowania. Proszę o pomoc i poradę.

ponad rok temu

Witam serdecznie,
W opisywanej sytuacji wskazana jest rozmowa z lekarzem psychiatrą.
Diagnozowanie, co może  być przyczyną złego samopoczucia mamy jedynie na podstawie Twojej krótkiej relacji i subiektywnej oceny jest bardzo trudne. Pod uwagę z pewnością należy wziąć depresję. W depresji często pojawiają się takie objawy cielesne jak: utrata apetytu, suchość w ustach, bezsenność lub nadmierna senność, drażliwość. Inne możliwe przyczyny to np. zespól lęku uogólnionego, nadużywanie alkoholu lub leków uspokajających, zaburzenia depresyjno-lękowe.
Specjalista będzie mógł postawić rozpoznanie po osobistej rozmowie z mamą, a w razie potrzeby zleci jej dodatkowe badania i odpowiednie leki.

Serdecznie pozdrawiam