Zawroty głowy, duszność, spadek masy ciała i problemy z sercem

W styczniu 2010 r. trafiłem do szpitala z podwyższonym ciśnieniem (160/120), dostałem leki i wróciłem do domu. Oczywiście stawiłem się u kardiologa, który przepisał mi leki. Raczej małe dawki: jeden lek na ciśnienie 0,5 mg (brałem 1/2 tabletki) i drugi na naczynia krwionośne 5 mg (również 1/2 tabletki). Na kontrole jeżdżę co 2-3 miesiące. W sierpniu tego roku ciśnienie spadło poniżej normy i lekarz kazał odstawić lek na nadciśnienie, ale zostawić ten drugi na rozszerzanie naczyń. Wszystko z ciśnieniem jest ok. Nawet czasami jak mierzę, to spada poniżej zalecanej normy 120/80.

Problem, z którym się zmagam jest następujący. Od kwietnia 2010 br. mam dziwne napady. Nagle serce zaczynało mi mocno bić, dostawałem lekkich zawrotów głowy oraz oczywiście towarzyszył temu niepokój, że coś z sercem itd. oraz lekkie duszności (uczucie jakby mi np. kołnierz od bluzy uciskał za mocno na szyję). Zaczęło się to jak schudłem. Z 95 kg przy 181 cm do ok. 85 kg (wagę straciłem w ciągu ok. 2 miesięcy, po prostu te objawy były tak silne, że mało jadłem i po powrocie z pracy od razu kładłem się spać). Napady te zdarzały się rzadko i były bardzo silne, szczególnie ten niepokój. Obecnie napady się zdarzają coraz częściej, są jakby słabsze (być może się przyzwyczaiłem do nich), ale nadal towarzyszy im niepokój i dodatkowo kłucie lewego boku pod pachą. Dodatkowo odczuwam lekki ból głowy i oczywiście pulsowanie w głowie. W trakcie napadu ciśnienie jest w normie, puls jest niski ok. 55-65 uderzeń. Ucisk głowy i pulsowanie w niej nasilają się gdy położę się spać, co powoduje problemy w zasypianiu.

Co mnie martwi: Jem dużo, a tracę na wadze, obecnie ważę 78-80 kg, a jem więcej niż w okresie, gdy dociągałem do 95 kg. Szczególnie upodobałem sobie słodycze. Po prostu potrafię pochłonąć całą czekoladę i nadal mam ochotę na coś słodkiego. Może te objawy mają związek z cukrem? Obecnie mam 29 lat, od roku nie miałem żadnego alkoholu w ustach, bo po wypiciu piwa od razu zaczynałem źle się czuć. Ale czasami popalam. Lekarz kardiolog nic złego w tym nie widzi, a ja mam już tego dosyć.

Witam!

Pańskie objawy są dość niespecyficzne. Niestety nie napisał Pan dokładnych nazw leków - mogło by to pomóc ustalić czy ewentualne dolegliwości mogą wynikać z działań niepożądanych. Trudno wskazać bezpośrednią przyczynę dolegliwości. Zaburzenia gospodarki cukrowej można rozważyć, ze względu na utratę masy ciała oraz osłabienie, senność. Pod uwagę należy brać także zaburzenia czynności tarczycy. Warto również wykluczyć ewentualne napadowe zaburzenia rytmu serca. W związku z ewentualnymi przyczynami warto oznaczyć glukozę na czczo, stężenie TSH we krwi oraz wykonać 24-godzinne badanie Holter EKG (aparat noszony przy sobie przez całą dobę monitorujący rytm serca). Proponuję skonsultować problem z lekarzem rodzinnym w celu wykonania badania fizykalnego oraz ewentualnych badań dodatkowych. Oczywiście należy bezwzględnie rzucić palenie oraz unikać kawy czy energy drinków. Pozdrawiam serdecznie!