Zawroty głowy i inne dziwne objawy w ciąży

Mam 23 lata. Jestem w 22 tygodniu ciąży z drugim dzieckiem (pierwsza ciąża bez najmniejszych problemów) i od ok. 2 tygodni mam nasilające się zawroty głowy, zakończone trzema krótkimi utratami przytomności i kilkoma upadkami. Pod względem ginekologicznym wszystko jest w normie (choć ze względu na silne bóle brzucha jakiś czas temu biorę no-spę i dodatkowo luteinę), ciśnienie mi skacze od 145/105 do 120/65. Badania krwi i moczu w normie. Neurolog w przychodni stwierdził pewne nieprawidłowości i dostałam skierowanie do szpitala, gdzie uznano, że mam wracać do domu, leżeć i się nie przemęczać, bo ze względu na ciążę i tak nic nie mogą zrobić... Teoretycznie potrzebny byłby rezonans magnetyczny, ale ze względu na długie kolejki (prywatnie nas nie stać) możliwe będzie to dopiero za 4 miesiące lub jeśli znacznie się pogorszy i stracę przytomność na dłużej. W razie czego kazali wezwać karetkę, ale nikt nie powiedział, co mi właściwe może być. Poza zawrotami głowy mam częste mdłości, biegunkę, bóle głowy i mrowienie rąk oraz ciągłe zmęczenie (po spacerku z kanapy do łazienki mam dość) i senność.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Na podstawie samego opisu nie jestem w stanie zdecydować, co dokładnie podejrzewają neurolodzy - zapewne jakąś patologię toczącą się w błędniku. Jednak bardzo niepokojące są u Pani omdlenia i zwyżki ciśnienia. Nie wiem czy wspominała Pani o nich swojemu lekarzowi prowadzącemu? Niewykluczone, że niezbędne będzie przyjmowanie leków obniżających ciśnienie (dysponujemy preparatami zupełnie bezpiecznymi w ciąży). Na pewno wskazane jest też powtarzanie badań moczu, aby monitorować Panią w kierunku białkomoczu. Czy występują u Pani również obrzęki? Mrowienie rąk może być objawem zespołu cieśni nadgarstka, dość częstego w ciąży, ale mogącego wskazywać, zwłaszcza w tak wczesnym okresie, na stan przedrzucawkowy (pasowałoby tu nadciśnienie). Nie może Pani, na ile to możliwe, dopuszczać do upadków - jest to bardzo niebezpieczne zarówno dla Pani, jak i dziecka! Wydaje mi się, że powinna Pani szybko zgłosić się do lekarza prowadzącego lub na położniczą izbę przyjęć. Jeśli bowiem rozpoczyna się u Pani stan przedrzucawkowy, konieczna będzie hospitalizacja.

Pozdrawiam serdecznie!