Zawroty głowy i mdłości - wczesna ciąża czy zaburzenia hormonalne?

Witam. W 16. dniu cyklu beta hCG = 2 mIU/ml. Dodatkowo częste oddawanie moczu i parcie na pęcherz, mdłości ciągnące się niekiedy cały dzień, zawroty głowy, biały śluz bez zapachu - w dużej ilości, piersi nieznacznie powiększone (sutki). Te objawy od 13. dnia cyklu. Temperatura: 36,9 stopni Celsjusza. Cykle trwają 26-28 dni. Czy takie beta hCG to zaburzenie hormonalne, czy też bardzo wczesna ciąża? Stosunek 16 i 10 dni temu.

Witam serdecznie!

W swoim zapytaniu nie podaje Pani informacji na temat daty Pani ostatniej miesiączki, dlatego trudno jest mi ocenić, kiedy (tzn. w dniach płodnych czy niepłodnych) doszło do zbliżenia.

Opierając się jednak na pozostałych danych rozumiem, że test beta hCG zrobiła Pani w połowie cyklu, zaraz po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów. Niestety w takiej sytuacji wynik testu może być fałszywy. Test z krwi wykonuje się nie wcześniej niż 8-9 dni od daty ostatniego ryzykownego zbliżenia.

Chciałabym również zauważyć, że biały, bezzapachowy śluz jest typowy dla drugiej fazy cyklu, choć faktycznie może występować także w ciąży. Pozostałe objawy jak zawroty głowy czy częstsze oddawanie moczu pojawia się w dalszych tygodniach ciąży. Temperatura może być tu objawem ewentualnego zapłodnienia pod warunkiem, że prowadzi kalendarzyk i do tej pory nie obserwowała Pani u siebie takiej temperatury w danym dniu cyklu. W innym przypadku, jednorazowy pomiar nie ma wartości diagnostycznej.

Wynik poniżej 5 pozwala wykluczyć ciążę, pod warunkiem wykonania testu w odpowiednim terminie. Tak jak wspomniałam wcześniej, wydaje się, że Pani zrobiła to za wcześnie. Z tego powodu powinna Pani powtórzyć badanie. Przyrost hormonu będzie świadczył o zapłodnieniu.

Ewentualna ilość wykrytego hormonu może być związana z błędem metody oznaczania lub może oznaczać wczesne poronienie (np. w dniu zagnieżdżenia).

Wbrew pozorom nie jest to zjawisko rzadko spotykane. Przyjmuje się, że nawet 1/4 wszystkich ciąż jest ronionych, przy czym tylko na 10% poronień są dowody. Statystycznie każda kobieta w wieku rozrodczym traci jedną ciążę, z czego 95% o tym nawet nie wie.

Pozdrawiam