Zawroty głowy, palpitacje serca w czasie owulacji

Mój problem rozgrywa się już na przełomie 3 lat, do tej pory nikt dokładnie nie sprecyzował co mi jest. Polega on na tym że w czasie zbliżania się  owulacji lub okresu, a potem kilku dni po t.j. ok 9 dnia odczuwam dziwne bóle mięśni, stawów, aż do odczucia wykręcania, poza tym mam zwroty głowy, serce ledwo co nie wyskoczy mi z klatki, ciśnienie skacze, najbardziej niepokojące jest te dolne które zawsze sięga 100-104, mam też wtedy straszne wahania nastroju, nerwowość, przygnębienie, stany depresyjne, mój stan w tych dniach jest fatalny, bardzo źle się czuję. Na przełomie 2 lat przytyłam ok 20kg, bardzo szybko się  męczę, czasami w takich momentach nie jestem nawet wstanie szybko się  poruszać, doprowadza to do tego że mam wrażenie że cos jest nie tak z sercem i jest mi słabo. Potem na jakiś czas to mija i jest w miarę ok, jednak kiedy hormony ruszają do boju w określonych fazach cyklu znowu wszystko się  powtarza, cała prawa strona mojego ciała w takich chwilach albo jest napięta jak struna albo mam wrażenie że moje ciało drży po tej stronie i jest zwiotczałe, proszę mi pomoc bo ja nie wiem co mi jest, ten stan wpędza mnie w depresję bo bardzo się  tym martwię, bo nikt mi nie pomógł do tej pory, nie którzy lekarze twierdzą, że to może nerwica, ale w miesiąc w miesiąc się  wszystko powtarza i cyklicznie powraca? Bo nerwica to chyba nie jest tak "systematyczna" że co miesiąc powraca w określonych dniach cyklu, wspomnę że wykonałam badanie tarczycy, hormonów kobiecych, tomografię głowy i rezonans są ok a ja jednak bardzo źle się  czuję w takie dni, a ostatnio nawet tak bolały mnie stawy ze miałam wrażenie że mam grypę, nawet p. bólowe leki nie pomagały, boli mnie tez wtedy głowa nigdy nie przyjmowałam ani nie przyjmuję leków antykoncepcyjnych mam 38 lat.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Trudno mi nawet próbować podjąć się Pani diagnozowania, gdzie nie udało się to lekarzom, do których się Pani bezpośrednio udawała po pomoc. Obniżenie nastroju i objawy somatyczne towarzyszące drugiej fazie cyklu nazywane są często zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Jest to bardzo szeroka kategoria, obejmująca ponad 200 objawów, o nie do końca poznanej etiologii i trudna do leczenia.

Reakcje somatyczne na zmiany poziomów hormonów są silnie zróżnicowane u kobiet. Dlatego nawet wyniki poziomów hormonów w normie nie muszą oznaczać, że to nie hormony są odpowiedzialne za Pani złe samopoczucie. Cykliczne nawracanie niekorzystnych objawów świadczy niewątpliwie o ich powiązaniu z cyklem płciowym. Zastanawiać może nagłe pojawienie się tych objawów. Jest Pani w wieku, w którym mogą rozpocząć się zmiany towarzyszące okresowi okołomenopazuzalnemu. Podobnie przybycie na wadzę mogło wpłynąć na zachowanie organizmu w trakcie cyklu płciowego.

Istnieje szereg metod łagodzenia takich objawów. Myślę, że powinna się Pani udać do dobrego lekarza endokrynologa, który by się podjął postawienia diagnozy, a następnie rozpoczęcia leczenia czy to zmierzającego do wyleczenia czy też choćby do zamaskowania objawów do czasu menopauzy, kiedy powinny one ustać, jeśli rzeczywiście związane są z wahaniami poziomów hormonów w cyklu płciowym

Pozdrawiam serdecznie!