Zawroty głowy podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych

Witam, od 4 miesięcy przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Yasmin. Czułam się dobrze, jedyny problem jaki miałam to plamienie przez cały cykl do końca pierwszego opakowania, ale to akurat było normalne. Przy zaczęciu 5 blistra po ok. tygodniu brania tabletek dopadł mnie ból serca (początkowo tylko wieczorami, niewielki, ale uciążliwy trwający ok. 2-3h). Poszłam na EKG, które wykazało niewielkie drżenia mięśniowe i lekkie zaburzenie pracy serca (ale ciśnienie wzorowe , puls 80) - lekarka oznajmiła mi jednak, że to nic groźnego i jestem zdrowa, a objawy te to na pewno od tabletek. Po ok. 2 tyg od badania w środku dnia bardzo silnie zakręciło mi się w głowie a wszytko dookoła wirowało jakbym była pijana. Skonsultowałam się więc z ginekologiem, który powiedział, żebym dodatkowo brała magnez w zwiększonej dawce, a ja jeszcze asekuracyjnie dokupiłam Acard. Po ok. 3 dniach leki chyba "zaskoczyły" i o dziwo czułam się wyśmienicie. Nie pozwoliło mi to jednak spać spokojnie, bo wiedziałam, że moje dobre samopoczucie jest wywołane sztucznie. Zdecydowałam się więc odstawić tabletki na miesiąc za sugestią ginekolog, żeby się zregenerować. Miesiąc dobiega końca, a serce wciąż nie daje o sobie zapomnieć już przez cały dzień. Nie są to jakieś wielkie bóle, ale czuję, że je mam, czasem sprawia wrażenie cięższego a czasem spuchniętego... Ciągle biorę magnez i Acard - które na pewno nie szkodzą w mojej sytuacji, ale żeby pomagały tak jak z Yasminem wcześniej to też nie mogę powiedzieć. Jestem osobą zdrową, badania krwi też mam w normie, a robiłam je stricte pod tabletki Yasmin, bo bałam się zatorów. Prowadzę w miarę zdrowy tryb życia, nie palę, piję rzadko i ciągle zastanawiam się o co chodzi i czemu mimo przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych i "odpoczynku" organizmu dalej czuję serce? Przerwa dobiega końca i chciałabym zacząć kolejne opakowanie lżejszych już tabletek, ale boję się, że pogorszę swoją sytuację. Powiedziałam lekarzowi, że tabletki zamierzam brać góra do końca września i zarówno ginekolog, jak i lekarz wykonujący EKG nie widzieli przeciwwskazań, ja jednak nie czuję się z tym dobrze i bezpiecznie, mimo opinii dwóch różnych lekarzy. Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam

Lek. Marta Hat

Witam! Jeżeli wszystkie wykonane badania są prawidłowe nie ma większych powodów do niepokoju. Należy monitorować swoje samopoczucie, parametry laboratoryjne oraz ewentualnie EKG, a w razie niepokojących objawów zgłosić się do swojego lekarza na kontrolę. Objawy, które Pani opisuje nie są typowe dla stosowania tabelek antykoncepcyjnych. Przy ich stosowaniu zwraca się uwagę na możliwość oddziaływania na ciśnienie - wzrost lub nadmierny spadek ciśnienia (zawroty głowy mogły być spowodowane taką właśnie sytuacją). Jeżeli obawia się Pani efektów ubocznych doustnych środków antykoncepcyjnych można rozważyć zastosowanie innych hormonalnych metod. Pozdrawiam serdecznie!