Zawroty i bóle głowy oraz krwawienie z nosa a anemia

Moja przyjaciółka od kilku dni ma zawroty oraz bóle głowy.Ostatnio w nocy leciała jej krew z nosa . Jest wegetarianką. Dziś przy porannym treningu zakręciło jej się w głowie i upadła. Martwię się o nią. Czy to anemia ? Czy to bardzo poważne?

Żelazo jest niezbedne do prawidłowej budowy białka przenoszącego tlen do tkanek, jakim jest hemoglobina.
W celu potwierdzenia przyczyny bólów głowy i omdleń należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, w celu otrzymania skierowania na badanie morfologiczne krwi wraz z poziomem żelaza.

W przypadku potwierdzenia niedokrwistości z niedoboru żelaza leczenie polega na wzbogaceniu diety o produkty spożywcze zawierające wyższy poziom żelaza takie jak: pietruszka,soja, otręby ryżowe, soczewica, bądź w przypadku zwiększonego obniżenia żelaza, stosuje się jego suplementację w tabletkach.

Proszę jednak pamiętać, że efekty poprawy parametrów morfologicznych krwi widoczne są dopiero po około miesiącu- dwóch uzupełniania żelaza i zależą od diety towarzyszącej. Nabiał hamuje wchłanianie żelaza, natomiast produkty bogate w wit. C przyspieszają, co skutkuje lepszym uzupełnieniem pierwiastka.