Zazdrość i agresja w związku

Od 5 lat jestem w związku. On jest bardzo zazdrosny i agresywny. Przez zazdrość obwinia mnie o rozmowy w jego obecności z płcią przeciwną - uważa, że to była zdrada. Mówi że go zdradziłam nie mówiąc mu na początku związku że utrzymuję kontakt z moim byłym. Na nic mi nie pozwala. Ostatnio znów mnie pobił. Skoro tyle lat walczę o to by się zmienił i nic, to znaczy że się nie zmieni? Jak mnie uderzy mówi że to ja go do tego zmusiłam bo np. nie chciałam gdzieś iść. Nigdy nie jest mu wstyd...

Najważniejsze!
Co potrafisz zmienić partnera i jak tego dokonać?
Wizyta u psychologa pomoże zrozumieć potrzeby i własne możliwości.
Pozdrawiam.

Witam i zachęcam Panią do podjęcia pracy terapeutycznej pod okiem specjalisty,bowiem problem jest nie tylko związany z przemocą ,w której pełni Pani rolę ofiary,ale z Pani skłonnością do wchodzenia w związki zależnościowe,w których zdaje się Pani na wolę osoby "silniejszej"/tu-fizycznie/.To częste następstwa doświadczeń z dzieciństwa,które powinna Pani przepracować,by nie ciązyły na wyborach zyciowych.
Zapraszam do kontaktu i pozdrawiam.

Mgr Agata Wons Psycholog, Katowice

W związku w jakim Pani się znajduje występuje przemoc psychiczna i fizyczna. Natychmiastowym skutkiem opisanego postępowania ze strony partnera jest poczucie upokorzenia i psychiczny ból, a także zasianie ziaren zwątpienia w siebie. Długofalowy skutek to utrata poczucia własnej wartości, a co za tym idzie godzenie się z taka sytuacją bez podejmowania prób bronienia siebie i postępujące poczucie bezradności. Z kolei przekonanie o braku innych możliwości wyrabia podatność na kolejne zranienia, także w innych związkach. Stąd bycie narażonym na na takie sytuacje w relacji z bliską osobą (rodzicem, partnerem), nawet po zakończeniu tej relacji wymaga przepracowania w psychoterapii doznanych krzywd i odbudowania poczucia własnej wartości.