Zazdrość o dziecko w związku z ingerencją teściowej

Witam.Jestem zazdrosna o moje dziecko.Dotyczy to tylko i wyłącznie teściowej.Nie mogę znieść Jej ingerencji.Jest to Jej pierwszy wnuk i bardzo emocjonalnie reaguje na wszystko co się z nim wiąże.Być może jestem przewrażliwiona,ponieważ na początku silnie ingerowała w nasze małżeństwo.Jestem wręcz uprzedzona do niej. Wiem, że nie zrobi małemu krzywdy i chce dobrze,ale na samą myśl o jej zachowaniu dostaję białej gorączki.Denerwuje mnie każda "porada" z jej strony.Czuję,jakby podważała moją rolę.

Psychologia

Młode mamy często borykają się z opisanym przez Panią problemem, rodzice i teściowie, gdy pojawiają się wnuki starają się zaznaczyć swoje doświadczenie i stać się potrzebnymi, często irytując tym rodziców.
W takiej sytuacji czasem warto ustąpić, aby nie powiększać konfliktu, jednak na dłuższą metę warto wypracować pewne granice i wskazać teściowej w jakich chwilach jej ingerencja nie jest mile widziana. Można to robić poprzez właściwe komunikaty np. "Doceniam że martwisz się o ....., jednak wolałabym jakbyś następnym razem zapytała mnie o zdanie zanim....", czasem działa mówienie o uczuciach np. "Jak się tak zachowujesz czuję jakbyś chciała mi udowodnić, że robię to źle". Warto też czasem dać nazbyt zaangażowanej teściowej jakąś konkretną robotę, mogłaby Pani postarać się aranżować sytuację w których to Pani decyduje o tym co będzie się działo z dzieckiem np. prosząc teściową o konkretne czynności takie jak wyście na spacer, zmianę pieluchy, zrobienie mleka.