Zazdrość o dziewczynę u 18-latka

Witam, Moim problemem jest zadrość o moja dziewczynę. Nie wiem jak sb z tym poradzic, a sprawia to napiete relacje miedzy nami. Bardzo ja kocham i nie chcialbym, zeby cos miedzy nami moglo sie zepsuc, a szczegolnie przez zazdrosc. Oboje jestesmy po trudnych zwiazkach. Bylbym bardzo wdzieczny za pomoc. (Prosilbym o pomoc, mozliwa do wykonania we wlasnym zakresie. Bez pomocy lekarzy)

Witaj,
Zazdrość to jedna z najtrudniejszych emocji, jakie przeżywamy. Jej pojawianie się w związku jest z jednej strony czymś naturalnym, świadczy o tym, że zależy nam na drugiej osobie i nie chcemy jej stracić. Z drugiej strony zazdrość może stać się destrukcyjna, jeżeli pojawia się zbyt często, jest nieuzasadniona i prowadzi do konfliktów. Rozumiem, że o takim rodzaju zazdrości piszesz.
Warto zastanowić się trochę głębiej nad tym uczuciem, skąd ono pochodzi, jakie ma przyczyny. Piszesz, że oboje przeszliście trudne związki. Jeśli twoja była dziewczyna dawała Ci powody do zazdrości, może zraniła Cię, teraz trudniej Ci zaufać nowej osobie, boisz się, że sytuacja może się powtórzyć. Jeśli tak jest pomyśl, że zaczynasz teraz nowy etap w życiu z nową osobą, która jest inna, zostaw przeszłość za sobą, dostałeś teraz zupełnie nową szansę.
Dręczące Cie uczucie zazdrości może wynikać też z Twojej niepewności. Prawdopodobnie bardzo boisz się stracić dziewczynę. Może podświadomie nie wierzysz, że jesteś dla niej wystarczająco dobry, czujesz, że nie zasługujesz na nią, że są inni, lepsi od Ciebie, z którymi się porównujesz. Warto popracować trochę nad poczuciem własnej wartości - co sprawia, że jesteś wartościowym człowiekiem, chłopakiem, co możesz dać swojej dziewczynie, co jest w Tobie dobrego? Pomyśl, że Twoja dziewczyna wybrała właśnie Ciebie, w Tobie się zakochała, dla niej jesteś kimś wyjątkowym.
Wyobrażam sobie, że gdy odczuwasz zazdrość, Twój umysł zaczyna tworzyć różne czarne scenariusze, wyobrażasz sobie, co Twoja dziewczyna robi, masz wątpliwości czy mówi prawdę, jesteś podejrzliwy i zaczynasz szukać potwierdzenia, dowodów na to, że nie powinieneś ufać dziewczynie. W takich momentach warto popracować nad opanowaniem tych negatywnych myśli, zapytaj sam siebie czy to, co sobie wyobrażasz, co podejrzewasz, ma racjonalne uzasadnienie? Czy są jakiekolwiek sygnały w rzeczywistości, które uzasadniają nieufność wobec dziewczyny? Bądź szczery wobec samego siebie, najprawdopodobniej to tylko twoja wyobraźnia.
Rozmawiaj z dziewczyną jak najwięcej, ale powstrzymaj się od drążących pytań i wyrażania swojej podejrzliwości, odbierze to jako próby kontrolowania jej i może zacząć się oddalać od Ciebie emocjonalnie. Spróbujcie razem zastanowić się, jak zaradzić problemowi zazdrości w Waszym związku, powiedzcie sobie, czego na wzajem od siebie oczekujecie. Otwarcie powiedz, że ze względu na przeszłe doświadczenia trudno Ci jej zaufać i że boisz się jej stracić, jeśli ma za sobą trudny związek, na pewno to zrozumie, zbliżycie się do siebie i pojawi się wspólny pomysł, jak poprawić wasze relacje.
pozdrawiam
Agnieszka Erbel

Dzień Dobry Panu,

Przyczyną opisanej przez Pana zazdrości może być zaniżone poczucie własnej wartości.
Myślę, że warto byłoby nad nią popracować, jest to inwestycja czasowa, energetyczna finansowa w siebie, w dobrostan - warto.

Proszę skorzystać z takiego warsztatu, czasami są organizowane takowe darmowo.
Albo skorzystać z pracy z psychologiem.

Gdyby miał Pan życzenie na rozmowę ze mną, zapraszam do kontaktu na Skype.

Życzę Panu tylko dobrego czucia się ze sobą,
Irena Mielnik-Madej