Zazdrość w związku i ograniczenie w kontaktach z innymi

Witam mam pytanie odnośnie młodej dziewczyny czy jeżeli zabraniam jej kontaktu z pewnym kolegą z którym ona dawniej chciała być odzwyczai się od niego zapomni o nim nie było między nimi silnego uczucia. Uważam że pisanie spotykanie się jej z kolegami może pogorszyć relacje między nami nie chce żebym spotykał się z koleżankami a Ja nie chcę żeby ona z kolegami pisała i sie spotykała inaczej jest w szkole nie zabraniam jej aż tak. Czy dobrze robimy ona ma 16 lat i jesteśmy zazdrośni o siebie..

Witaj,
zazdrośc jest wskaźnikiem zaangażowania i nie daj sobie wmówić,że to nieprawda.Jednak związek jest decyzją dwojga ludzi i polega właśnie na tym,że bez względu na przeszłośc,teraz właśnie Wy jesteście dla siebie najważniejsi.Nie wiem,czy tak jest u Ciebie,ale na pewno jakiekolwiek zabranianie czy ograniczanie drugiej osobie kontaktów nie ma sensu w żadnym okresie zycia.Bo bez względu na ilość znajomych powinieneś się czuć wyróżniony.Powinieneś sam zapraszać dziewczynę do grona przyjaciół i bywać z jej przyjaciółmi.Jak więc domyślam się,problem leży w braku zaufania do siebie oraz niskiej samoocenie,która powoduje widzenie innych jako zagrożających,czyli lepszych.I z tym problemem możesz zwrócić się do psychoterapeuty albo dobrego psychologa.
Pozdrawiam i zachęcam

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
zazdrość z związku jest naturalnym uczuciem i świadczyć może o zaangażowaniu, ważności relacji. Warto zastanowić się nad tym, czy Pana zazdrość nie ogranicza zbyt partnerki? Pan jako partner jest dla swojej dziewczyny najważniejszą osobą, ale każdy z nas potrzebuje ludzi wokół siebie. Poza tym, jeżeli coś jest "zakazane" to wtedy bardziej do tego dążymy. Myślę, że Wasza relacja mogłaby być pełniejsza gdybyście otworzyli na znajomych i inne osoby. Pozdrawiam M.Prus

Zabranianie jeszcze nikomu nie wyszło na dobre, to co zakazane staje się bardziej pożądane. Jeżeli dla Pana dziewczyny kontakt z dawnym znajomym miałby sprawić, że zapomni o Panu, to ile to uczucie jest warte? Warto wspólnie spędzać czas, śmiać się, zdobywać nowe doświadczenia, ale nie ograniczać kontaktów z innymi osobami. Wspólne spotykanie się, budowanie relacji jak najbardziej, ale nie spędzanie razem każdej wolnej chwili, bo można się poczuć jak w pułapce.