Zaznaczona skłonność do leukoplakii w badaniu histopatologicznym

Witam! Właśnie odebrałam wynik badania histopatologicznego. W poniedziałek mam wizytę u ginekologa - bardzo się denerwuję. Bardzo proszę o interpretacją badania. Mam 41 lat, zostałam skierowana na badanie ze wzlędu na wynik cytologii AI BII CIII2b. Wynik badania: 307017/ Wyskrobiny z kanału szyjki. Drobne fragmenty śuzówki szyjki macicy pokryte nabłonkiem gruczołowym oraz fragmenty endometrium. 307018/ Wyskrobiny z jamy macicy. Fragment endometrium in stadio proliferationis et endometrium basale. 307019/ Wyc. z tarczy. Fragmenty szyjki pokryte nabłonkiem wielowarstwowym płaskim z zaznaczoną skłonnością do leukoplakii. Będę bardzo wdzięczna za szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Wynik na szczęście nie wykazał zmian nowotworowych. Niemniej, opisywana "zaznaczona skłonność do leukoplakii" oznacza tendencję do tworzenia się zmian przednowotworowych. Leukoplakia to tzw. białe rogowacenie nabłonka, powstające zazwyczaj wskutek działania czynników drażniących - np. przewlekłe stany zapalne. Proszę pamietać o regularnej cytologii (raz na 6-12 miesięcy) oraz wykonania badania czystości pochwy i leczeniu wszelkich ewentualnych stanów zapalnych. W razie nietypowego krwawienia, dolegliwości bólowych podbrzusza, wskazane szybsze skonsultowanie się z lekarzem ginekologiem.

Pozdrawiam serdecznie