Zażycie 1 tabletki nie czekając na miesiaczkę

Witam. Mam pytanie. Otóż przez 6 miesięcy brałam tabletki antykoncepcyjne z powodu nieregularnej miesiączki. Przez te 6 miesięcy miałam brązowe plamienia, więc lekarz odstawił je. Po kilku miesiącach lekarz przepisał inne o większej dawce hormonów. 1 tabletkę miałam wziąć w pierwszy dzień miesiączki. Niestety mam bardzo nieregularne cykle i miesiączka spóźnia mi się już około 3 tyg. Chciałam zapytać, czy mogę zacząć brać tabletki nie czekając na miesiączkę?( w moim wypadku odstępy między miesiączkami to nawet 70 dni). Jeśli tak to po jakim czasie od zażycia pierwszej tabletki ochrona antykoncepcyjna będzie pełna?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Powinna Pani poczekać na pierwszy dzień miesiączki. Oczywiście, jeśli Pani sobie życzy, może Pani rozpocząć stosowanie antykoncepcji dowolnego dnia cyklu, jednak jest to działanie niezalecane przez lekarzy ani producentów oraz niezarejestrowane. W tej sytuacji nikt Pani nie zagwarantuje tego, że Po 7 dniach od przyjęcia pierwszej tabletki ochrona będzie pełna (powinna być, ale gwarancji nie ma).
Czekała Pani kilka miesięcy z rozpoczęciem nowego opakowania, więc chyba warto (dla własnego bezpieczeństwa) poczekać jeszcze kilka dni.