Zażycie pierwszej tabletki antykoncepcyjnej 4 dnia okresu

Witam serdecznie! Czy mogę zażyć pierwszą tabletkę czwartego dnia miesiączki (ponieważ nie miałam możliwości kupienia ich wcześniej (były niedostępne) a wolałabym nie czekać do kolejnej miesiączki (gdyż są nieregularne)? Czy zażycie tabletki pierwszego dnia zwiększa jedynie jej skuteczność do maksimum nie wpływając na nic innego? Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zażycie pierwszej tabletki nie w pierwszym dniu cyklu wpływa na zaburzenia hormonalne w organizmie kobiety. Wtedy to ochrona antykoncepcyjna nie jest zachowana w 100%. Należałoby stosować w takiej sytuacji przynajmniej przez dwa tygodnie dodatkowe zabezpieczenie.