Zażywanie leków przeciwpłytkowych oraz doustnych antykoagulantów

Zwracałam się już do państwa z pytaniem, które poniekąd wiąże się z kolejnym problemem - przy okazji dziękuję za odpowiedź. Leki zażywam z uwagi na przebyte TIA oraz napadowe migotanie przedsionków. Moje pytanie dotyczy zażywania acardu (75 mg), zapomniałam dzisiaj o zwykłej porze zażyć ten lek i zażyłam go parę godzin później. Kiedy po zażyciu przeczytałam ulotkę z opisem tego leku, dowiedziałam się, zacytuję "nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej, tylko przyjąć następną dawkę jak zazwyczaj" i tutaj mam problem, gdyż podwójnej dawki nie zażyłam tylko tę co zawsze, ale jak napisałam wyżej z opóźnieniem. Czy w związku z tym mam teraz dostosować zażywanie do ostatnio zażytego acardu, czy mogę wrócić do wcześniejszego czasu zażywania? Dodam jeszcze, że normalnie zażywam acard z warfinem, a obecnie z clexsaną - czy te leki wymagają jednoczesnego zażywania? Bardzo zależy mi na szybkiej odpowiedzi z w/w powodu.

Witam! Lek przeciwpłytkowy oraz doustne antykoagulanty (warfaryna) powinny być przyjmowane raz dzienne (1 dawka). Nie ma przy tym ścisłych zaleceń, co do ich jednoczesnego przyjmowania, a więc nie muszą być przyjmowane o tej samej godzinie. Najważniejsza jest ciągłość w stosowaniu tych leków. Jeśli chodzi o opisaną przez Panią sytuację to nie ma powodu do niepokoju, może Pani kontynuować przyjmowanie leków o normalnej porze, nie ma konieczności przesuwania pory przyjęcia leku. Pozdrawiam serdecznie!