Zbędne kilogramy - jak się ich pozbyć?

Chciałabym zrzucić zbędne kilogramy. I tu pojawia się pytanie: czy jedząc np. chrupkie pieczywo, płatki owsiane i jogurty mogę spalić ten tłuszczyk? Oczywiście wliczając w to jakieś 30 minut dziennie jazdy na rowerku?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Po pierwsze powinna Pani ocenić czy na pewno powinna się Pani odchudzać. Jeżeli jest Pani osobą niepełnoletnią, powinien zdecydować o tym specjalista pediatra lub dietetyk. Jeżeli jest Pani pełnoletnia, proszę obliczyć wskaźnik BMI dla wartości Pani masy ciała i wzrostu.
Wzór: BMI [kg/m2] = masa ciała [kg]/ wzrost [m2]
Interpretacja wyniku:Jeśli BMI mieści się w granicach 18,5-24,9 kg/m2, odchudzanie nie jest Ci potrzebne. Jeśli jest wyższe niż 25 kg/m2 zalecana jest utrata masy ciała, dzięki której BMI będzie mieściło się w granicach normy.
Po drugie proszę pamiętać, że rozsądne odchudzanie powinno składać się ze zmian w odżywianiu oraz aktywności fizycznej. Proszę przy tym kierować się zasadami zawartymi w piramidzie zdrowego żywienia.
Zgodnie z jej zaleceniami:
- jedz 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i nie podjadaj między nimi,
- wyeliminuj z diety słodycze, ciasta, desery, słodzone napoje oraz słone przekąski (chipsy, paluszki, solone orzechy, fast food’y) będące bogatym źródłem soli i tłuszczu,
- ogranicz spożycie tłuszczu - wybieraj chude gatunki mięs, ryby, chudy nabiał,
- jedz dużo warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych,
- pij wodę mineralną, soki bez cukru, herbaty ziołowe i owocowe, unikaj coli i gazowanych napojów,
- unikaj potraw smażonych (placków ziemniaczanych, naleśników, panierowanego mięsa), jedz produkty gotowane, duszone lub pieczone.