Zbilansowana dieta przy regularnym wysiłku fizycznym dla studentki

Witam! Mam pytanie jak ułożyć zbilansowaną dietę przy regularnych ćwiczeniach. Chodzę na fitness 4 razy w tygodniu ( 2 dni po 2 godziny, 2 dni 1 godzina), treningi są dość intensywne. Jestem studentką staram się prowadzić zdrowy tryb życia. Nie piję, nie palę, nie jem wieprzowiny. Ważę 62,5 kg przy wzroście 173 cm. Chciałabym schudnąć, bo mam jeszcze sporo tkanki tłuszczowej, ale rozsądnie. Jak ustawić dietę, co jeść przed i po treningu. Nie zależy mi na szybkich efektach, ale na zdrowiu.
KOBIETA ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Pani podejście do odchudzania jest bardzo dobre, dzięki czemu łatwiej będzie osiągnąć oczekiwane efekty. W kwestii zbilansowanej diety, proponowałabym skorzystać z usług dietetyka, który w oparciu o wszystkie dane, ułoży indywidualny jadłospis, dostarczający niezbędnych składników odżywczych.
Zalecana kaloryczność diety to ok 2100kcal. Z tego węglowodany powinny stanowić 55%, białko 16% tłuszcze 29%
Rozkład energii na posiłki powinien prezentować się następująco
śniadanie 25%
2śniadanie 15%
obiad 30%
podwieczorek 10%
kolacja 20%
Źródłem węglowodanów powinny być przede wszystkim pełnoziarniste makarony, pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, płatki żytnie i owsiane, otręby, kasze
źródłem białka: chude mięso i ryby, produkty mleczne,jaja
źródłem tłuszczu: oleje roślinne
Warto zadbać o wysoką podaż warzyw i owoców.
pozdrawiam