Zbliznowacenia w obu polach szczytowo-podszczytowych w rtg klatki piersiowej

Torbielowata struktura w obrębie prawego szczytu. Pojedyncze zbliznowacenia w obu polach szczytowo-podszczytowych. Płuca bez zmian ogniskowych. Kąty wolne, przepona gładka, wyżej ustawiona. Zaznaczone wzmożenie rys. podścieliska obu płuc. Wnęki naczyniowe. Jamy serca rtg w normie. Aorta sklerotycznie wysycona i rozgięta w łuku. W: Laesio myocardii - min gradus. Cystis pulm dx.ad obs. To wynik badania, niestety nic z tego nie rozumiem... :(

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Obraz rentgenowski klatki piersiowej wskazuje na zmiany o charakterze prawdopodobnie pozapalnym okolic szczytu i podszczytowych obu płuc. Dodatkowo widoczna jest też zmiana o charakterze torbieli w szczycie płuca prawego. Obraz ten może wskazywać na np. przebytą gruźlicę płucną i wymaga dalszej diagnostyki pulmonologicznej (tomografia komputerowa, bronchoskopia, badania bakteriologiczne i mykologiczne i inne). Wynik badania sugeruje też jakoby miał Pan uszkodzenie mięśnia sercowego w stopniu małym - czy jest to powód skierowania na badanie? Poza tym obraz aorty odpowiada zaawansowanym zmianom miażdżycowym. W związku z wynikiem, powinien Pan zgłosić się do lekarza rodzinnego/internisty w celu podjęcia leczenia i dalszej, głębszej diagnostyki.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.