Zbyt dużo kilogramów, za mało czasu - jak schudnąć 10 kg?

Witam, mam 18 lat i przy 176 cm wzrostu ważę 95 kg. Obecnie jestem w klasie maturalnej i nie mam czasu na ćwiczenia czy jakieś dodatkowe aktywności. Spowodowane jest to właśnie natłokiem pracy związanym z maturą oraz faktem, że dojeżdżam do szkoły co kosztuje mnie w sumie 3,5 godziny dziennie. Czy jestem w stanie zrzucić 10 do 15 kg bez ćwiczeń?
18 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Oczywiście istnieje możliwość utraty kilogramów przy stosowaniu samej diety, jednakże wprowadzenie nawet niewielkiej aktywności fizycznej jest bardzo pomocne, zwłaszcza w późniejszym etapie odchudzania.

Nie wspomniałaś jak aktualnie wygląda Twój sposób odżywiania.
Aktualnie BMI wynosi 30,7. Zapotrzebowanie kaloryczne przy aktywności fizycznej kilka razy w miesiącu, aby chudnąć około 1 kg/tydzień to 1400-1600kcal.

W kilku słowach wspomnę o zdrowym odżywianiu:
-> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5-6 razy dziennie;
-> śniadanie do godziny po przebudzeniu;
-> kolacja na ok. 3 godziny przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe;
-> co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata);
-> wyklucz nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych (fast foody, masło, margaryna, tłuste smażone potrawy);
-> jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce;
-> ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, musli i ziemniaki.

Powyższe zasady warto wdrożyć w życie. Początkowo utrata kilogramów powinna być dość szybka (1-1,5 kg/tydzień), później organizm będzie się przestawiać na tryb "oszczędzania" i warto będzie nieco "podkręcić" metabolizm - bardzo dobre byłyby ćwiczenia fizyczne. Warto wygospodarować choć 15 minut dziennie.

Optymalną formą treningu jest aktywność 4-5 razy w tygodniu po co najmniej 40 minut ćwiczeń aerobowych, np. rower, bieganie, pływanie (bardzo korzystne!!) itp. Oczywiście, jeśli nie ćwiczyłaś wcześniej, to należy to robić stopniowo. Warto przynajmniej podczas weekendu poświecić czas na takie dłuższe ćwiczenia.

Na pewno potrzeba będzie bardzo dużo cierpliwości i regularności w stosowaniu się do zaleceń.

Powodzenia!

Pozdrawiam