Zbyt duży wpływ innych osób

Moja koleżanka miała na mnie duży wpływ przedstawiła mi pewną dziewczynę w bardzo złym świetle. Pod jej presją obmawiałam razem z nią tę dziewczynę. Zwierzałam się jej a kiedy te obmawianie wyszło na jaw moja koleżanka zrzuciła całą winę na mnie a wszystko co sama powiedziała obróciła przeciwko mnie i dodatkowo rozpowiedziała wszystkim znajomym osobiste problemy , z których jej się zwierzałam. Nie potrafię się pozbierać po tym co się stało i codziennie obwiniam za to samą siebie. Proszę o pomoc.

Dzień dobry!

Zawód, rozczarowanie bliską osobą, poczucie zranienia, oszukania, utrata zaufania to bardzo trudne doświadczenie. Naturalne, że po nim miała Pani trudny okres, pogorszony nastrój. Czasami jest jednak tak, że w tych emocjach tracimy umiejętność racjonalnej oceny sytuacji, własnej w niej roli i możliwych rozwiązań. Warto, aby w tym czasie pozwoliła sobie Pani pomóc, zapewniła sobie obecność kogoś bliskiego, a także sama starała się zastanowić, co jest w Pani życiu dobrego, wartościowego, co daje Pani radość, jest bezpieczne i czym może Pani wypełniać swoje dni, aby odzyskiwać dobry nastrój, wiarę w siebie itp. Proszę także rozważyć spotkanie z psychoterapeutą. Bezpłatny anonimowy telefon zaufania to 116 123. Jest to możliwość rozmowy z osobą do tego przygotowaną, nie zastąpi jednak leczenia terapeutycznego i osobistego kontaktu ze specjalistą.

Pozdrawiam!

Może warto spotkać się z psychologiem i przepracować nie tylko poczucie winy, wstydu, ale także pracować nad zmianą- większą akceptacją siebie, świadomością własnych potrzeb i uczuć ( bo z jakiegoś powodu uległa Pani koleżance i nie potrafiła postawić granic), a także asertywnością, by poradzić sobie z konsekwencjami, które obecnie Pani ponosi jak i nie wplatać się w podobne historie w przyszłości.