Zbyt mała tarczyca a dawkowanie leku Euthyrox i wpływ na zajście w ciążę

Witam.Stwierdzoną u mnie zbyt małą tarczycę i od dwóch lat przyjmuję Euthyrox N75 cały czas biorę taką samą dawkę a słyszałam że powinno się zmieniać żeby dobrze dopasować dawkę,czy to prawda?Poza tym czy moja dolegliwość może miec wpływ na zajście w ciąże?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, dobór odpowiedniej dawki zależy od objawów klinicznych i stałego monitorowania stężenia TSH oraz stężeń wolnej tyroksyny i trijodotyroniny w surowicy krwi. Powinna Pani pozostawać pod opieką endokrynologa i wykonywać w stałych odstępach takowe oznaczenia,aby przyjmowana dawka Euthyroxu była adekwatna do zapotrzebowania ustroju. Odnośnie drugiego pytania- tak, niewyrównane zaburzenia funkcji tarczycy wpływają nie tylko na płodność, ale także na rozwój płodu. Dlatego ważne, aby przed planowaną ciążą, a także już w okresie ciąży pozostawać pod opieką endokrynologa. Pozdrawiam.