Zbyt szybki przyrost beta-hCG w stosunku do wieku ciąży

Witam! Pytanie dotyczy interpretacji wyników betaHCG we wczesnej ciąży. Ostatnią miesiączkę miałam 11.11.2011. Pierwszą betęHCG w celu potwierdzenia ciąży robiłam 5.12. (3 tydz. 3 dzień po miesiączce) - wynosiła 196 mIU/ml - wynik mieścił sie w normach laboratorium. Po 10 dniach zrobiłam kolejną betą, dokładnie 15.12 (4 tydz. 6 dzień po ostatniej miesiączce) i wynik laboratoryjny 10.000mIU/ml - powyżej norm podawanych przez laboratorium. Normy laboratorium: tydzień ciąży: 5,8-71,2; 4 tydzień ciąży: 9,5-750; 5 tydzień ciąży: 217-7138; 6 tydzień ciąży: 158-31 795; 7 tydzień ciąży: 3697-163 563; 8 tydzień ciąży: 32 065-149 571; 9 tydzień ciąży: 63 803-151 410; 10 tydzień ciąży: 46 509-186 977; 12 tydzień ciąży: 27 832-210 612; 14 tydzień ciąży: 13 950-62 530; 15 tydzień ciąży: 12 039-70 971; 16 tydzień ciąży: 9040-56 451; 17 tydzień ciąży: 8175-55 868; 18 tydzień ciąży: 8099-58 176.

Wynik drugiej bety przekracza znacznie normy laboratoryjne. Jakkolwiek licząc przyrost beta HCG nie jest u mnie proporcjonalny i prawidłowy, jest za szybki jak na ten czas ciąży. O nieprawidłowym wyliczeniu czasu ciąży nie ma mowy, znam dokładnie moment poczęcia - było to 23.11.2011. Lekarz w dniu 15.12 potwierdził ciążę w badaniu USG, określił wiek ciąży na 5 tydzień, zarodek mierzył 1,26cm. Wyniki obu betaHCG pokazałam lekarzowi, ale je zlekceważył. Boję się, że może to oznaczać nieprawidłowy rozwój zarodka, w necie znalazłam informacje, że za wysoki poziom betaHCG w stosunku do wieku ciąży może oznaczać zespół Downa, zaśniad groniasty, także ciążę mnogą, ale u mnie lekarz widział jeden pęcherzyk. Proszę o wytłumaczenie tej sprawy, bo odchodzę już od zmysłów. Czy mam nadal kontrolować poziom betaHCG i liczyć czy wzrasta proporcjonalnie? Dodam, że mam 41 lat i bardzo boję się o tę ciążę...

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie ma Pani powodów do niepokoju. Jak Pani widzi, zakres norm dla poszczególnych tygodni ciąży jest bardzo szeroki. Odchylenia w jedną lub drugą stronę nie mają większego znaczenia. Ze względu na wiek, w Pani przypadku występuje zwiększone ryzyko wad genetycznych (zarówno zespołu Downa, innych trisomii, jak i zaśniadu groniastego), ale sam wynik badania betaHCG w tak wczesnej ciąży z pewnością nie jest podstawą do podejrzewania jakichkolwiek zaburzeń. Powinna Pani wykonać badanie USG między 11. a 14. tygodniem ciąży w połączeniu z badaniem krwi (stężenie betaHCG i PAPP-A). Dopiero na podstawie tych badań będzie można wnioskować o ryzyku wad genetycznych w Pani ciąży. Póki co, proszę się nie denerwować na zapas i nie badać już stężenia betaHCG we krwi.

Pozdrawiam serdecznie