Zbyt wcześnie pojawiający się okres przy przyjmowaniu pigułek

Dzień dobry. Biorę tabletki antykoncepcyjne od ok. 10 miesięcy. Przez pierwsze kilka miesięcy wszystko odbywało się prawidłowo (okres występował 2 dni po zakończeniu blistra). Przez ostatnie 3 miesiące okres występował przy przedostatniej lub ostatniej tabletce z blistra: na początku bardzo mnie to zaniepokoiło, więc wybrałam się do mojego ginekologa, który powiedział, że tak się może zdarzyć i nie powinnam się tym za bardzo martwić. W kolejnym miesiącu miałam okres w dzień wzięcia ostatniej pigułki, więc byłam już dobrej myśli, że wszystko wraca do normy. Lecz w kolejnym mies. sytuacja znów się powtórzyła (okres wystąpił, gdy miałam do wzięcia jeszcze 2 tabl. z blistra). Okres miałam już w środę, a ostatnią pigułkę wzięłam dopiero w piątek. Okres trwał 3 dni i był skąpy (zwykle trwa ok. 5-6 i jest bardziej obfity). Podsumowując, dień wzięcia ostatniej tabletki z blistra - 21 (piątek) - był również dniem, w którym skończył się już mój okres... Co to oznacza? Mój ginekolog zalecił mi odstawienie tabletek i zrobienie 1 lub 2 miesięcznej przerwy w antykoncepcji hormonalnej (wcześniej stosowałam plastry przez ok. rok - wszystko było okej), przepisał mi ponownie plastry i zalecił, abym zaczęła je stosować po tej przerwie (podczas wizyty badanie, usg dopochwowe, pokazało, że wszystko jest w porządku, a jajniki wyglądają prawidłowo). Zostało mi jednak jeszcze jedno opakowanie tabletek, więc postanowiłam je przyjąć, a potem zrobić przerwę. Rozpoczęłam przyjmowanie tabletek zgodnie z planem we właściwym dniu. Wzięłam 20 tabletek (jakieś 2 mies. temu się pomyliłam i wzięłam przez przypadek 2 tabletki jednego wieczoru, więc teraz brakowało mi 1). Ostatnią pigułkę przyjęłam 2 dni temu, wciąż nie mam okresu, choć poprzednio występował za wcześnie. Od 2 tygodni przebywam w innym mieście, więc może ma wpływ na to inny klimat i dieta? Spóźniająca się miesiączka martwi mnie, ponieważ zastanawiam się nad poprzednim dziwnym okresem (2 dni za wcześnie, skąpe krwawnienie trwające 3 dni). Czy jest możliwe, żebym mogła przez ten tydzień przerwy bez pigułek zajść w ciążę? Bardzo mnie to niepokoi, proszę o szybką odpowiedź. Nie mam żadnych objawów, mogących świadczyć o ciąży, czuję się normalnie.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli jest Pani pod opieką lekarza i w badaniach i po zebraniu wywiadu nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, to myślę, że niepotrzebnie się Pani martwi. Jeśli denerwuje się Pani i zastanawia, czy jest w ciąży, to warto zrobić test ciążowy, a nawet dwa w odstępie kilku dni. Jeśli zażywała Pani pigułki zgodnie z instrukcją, to jest Pani chroniona przed ciążę także podczas 7 dni przerwy.

Pozdrawiam!