Podwyższone limfocyty u dziecka 14-miesięcznego

Witam. Chciałabym zapytać o kwestię podwyższonych limfocytów u dziecka. Trochę się martwię, bo czytałam na forum, że podwyższone limfocyty u dziecka mogą świadczyć o infekcji lub nowotworze. Moja 14-miesięczna córeczka ma ich aż 70, kiedy normą jest 20-50. Mocz jest dobry, jedynie to mnie martwi i straszne plamy na skórze, czerwone i suche, których nikt nie potrafi zidentyfikować. Dlaczego u mojej 14-miesięcznej córki występują tak bardzo podwyższone limfocyty? I czy ten wysoki poziom limfocytów związany jest z czerwonymi i suchymi plamami na skórze czy może plamy te mają zupełnie inną przyczynę? I o czym w ogóle mogą świadczyć podwyższone limfocyty u dziecka? Czy to faktycznie może być objaw jakiejs poważnej choroby, nawet nowotworu, czy może nie ma co się przejmować i na razie lepiej przeczekać? i czy warto powtórzyć badania albo podjąć jakieś działania/leczenie? Będę wdzięczna za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Limfocytozę ocenia się zwykle podając odsetek limfocytów w liczonym ręcznie lub automatycznie rozmazie krwi obwodowej (norma: 25-40%), ale należy pamiętać, że podana w powyższej definicji bezwzględna liczba limfocytów jest ważniejsza od wartości procentowej. Należy jednak zachować szczególną uwagę przy interpretacji wyników dziecka w wieku pomiędzy 3-4 miesiącem życia a 3-4 rokiem życia. W tym okresie liczba i odsetek poszczególnych komórek znacznie różni się od średnich dla dzieci starszych i dorosłych. Dziecko od około 3 miesiąca życia ma fizjologiczną przewagę limfocytów zarówno w liczbach bezwzględnych, jak i we wzorze odsetkowym (w rozmazie może być nawet 70% limfocytów). Automatyczne analizatory, mające wprowadzone standardowe normy dla dzieci starszych i dorosłych, często oznaczają takie wyniki jako nieprawidłowe, co nie jest jednak prawdą. Przy analizie rozmazu krwi obwodowej dopiero powyżej 4 roku życia można stosować normy rutynowo podawane na wydrukach przez laboratoria. Niezależnie od tego, w każdym przypadku interpretacja wyniku musi być dokonywana przez lekarza prowadzącego, mającego pełne dane o wieku dziecka i aktualnym stanie jego zdrowia (w tym wyniku badania fizykalnego).