Kobieta

Witam! Choruję od kilku lat na niedoczynność tarczycy. Biorę hormony tarczycy. Wyniki zawsze miałam prawidłowe. Ostatnio zrobiłam TSH i wynik wyszedł 4,2, gdzie normy są zapisane od 0,27 do 4,2. Nigdy tak wysokiego TSH nie miałam... Zastanawiam się, czy wpływ na to mogą mieć tabletki antykoncepcyjne... Bo to w sumie są też tabletki hormonalne. W środę jadę do endokrynologa i stresuję się tym trochę. Boję się tego, co mi powie, jak zobaczy ten wynik :/

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa Śródmieście
Edytuj odpowiedź

Doustne preparaty estrogenów stosowane w antykoncepcji zwiększają stężenie białka, wiążącego hormony tarczycy, a to oznacza spadek wolnej tyroksyny we krwi, co może generować wzrost TSH - i tak jest najprawdopodobniej w Pani przypadku. Specjalista endokrynolog zadecyduje, czy zwiększyć dawkę hormonu czy zastosowć inną metodę antykoncepcji.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Hormony – Endokrynologia zajmuje się działaniem hormonów oraz związanymi z nimi chorobami. Choroby endokrynologiczne to grupa bardzo różnorodnych chorób o różnych objawach i przebiegu. Hormony mogą wpływać praktycznie na wszystkie komórki i tkanki organizmu, a także na nastrój.
  • Niedoczynność tarczycy – Niedoczynność tarczycy to zespół objawów wywołanych niedoborem hormonów produkowanych przez tarczycę. To schorzenie występuje prawie 5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Szacuje się, że niedoczynność tarczycy dotyczy aż 1-6% osób do 60 roku życia, a częstość występowania wzrasta z wiekiem.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach