Zbyt wysokie TSH przy braniu hormonów tarczycy

Witam! Choruję od kilku lat na niedoczynność tarczycy. Biorę hormony tarczycy. Wyniki zawsze miałam prawidłowe. Ostatnio zrobiłam TSH i wynik wyszedł 4,2, gdzie normy są zapisane od 0,27 do 4,2. Nigdy tak wysokiego TSH nie miałam... Zastanawiam się, czy wpływ na to mogą mieć tabletki antykoncepcyjne... Bo to w sumie są też tabletki hormonalne. W środę jadę do endokrynologa i stresuję się tym trochę. Boję się tego, co mi powie, jak zobaczy ten wynik :/

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Doustne preparaty estrogenów stosowane w antykoncepcji zwiększają stężenie białka, wiążącego hormony tarczycy, a to oznacza spadek wolnej tyroksyny we krwi, co może generować wzrost TSH - i tak jest najprawdopodobniej w Pani przypadku. Specjalista endokrynolog zadecyduje, czy zwiększyć dawkę hormonu czy zastosowć inną metodę antykoncepcji.