Zdiagnozowana niedoczynność tarczycy, Hashimoto i hiperprolaktynemia czynnościowa

Witam. Mam zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy,Hashimoto i hiperprolaktynemię czynnościową.Zażywam Euthyrox i Bromergon. Jednak mimo zwiększonej dawki Euthyroxu w ubiegłym miesiącu poziom TSH wzrósł: 6 tyg. temu 3,4 µIU/ml ,obecnie 3,9 µIU/ml-norma 0,27 - 4,2 .W ubiegłym miesiącu badałam również prolaktynę-wynik 16,2 ng/ml(wzięłam Bromergon przed badaniem)obecnie 41,3 ng/ml bez przyjęcia Bromergonu- norma 4,79 - 23,3 ).Co może być powodem takiego wzrostu? Dziękuję uprzejmie za odpowiedz.

Dzień dobry,

Najprawdopodobniej niedoczynność tarczycy w Pani przypadku wywołana jest przez chorobę Hashimoto, a w jej przypadku zapotrzebowanie na hormon z czasem wzrasta. U niektórych bardziej, u niektórych mniej dynamicznie, Jeśli chodzi o bromokryptynę i wysoki poziom prolaktyny we krwi, to albo przyjmuje Pani za małą dawkę leku, albo występuje oporność na bromokryptynę, która zdarza się w przypadku niewielkiego odsetka pacjentów. Wówczas należy albo zwiększyć dawkę leku, alboi zamienić go na inny, bardziej skuteczny. Bromokryptyna jest starym lekiem, mającym najwięcej działań niepożądanym, aczkolwiek z uwagi na cenę najczęściej stosowanym. Hiperprolaktynemia czynnościowa (jeśli taką Pani ma) jeśli jest objawowa, to powinna być leczona przez 3-6 miesięcy, po tym okresie próbuje się odstawić leki i ocenia Pacjentkę. Proszę skontaktować się ze swoim lekarzem, który po zbadaniu Pani i zebraniu dokładnego wywiadu skoryguje Pani leczenie, tak , aby wyniki i Pani samopoczucie uległy poprawie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz