Zdiagnozowane Hashimoto

Witam. Bardzo proszę o poradę. Od pewnego czasu zauważyłam u siebie zwiększoną nerwowość, senność, osłabienie, wypadanie włosów, okres krótszy. Endokrynolog zrobił mi usg tarczycy. Diagnoza: "obraz usg może odpowiadać zapaleniu tarczycy na tle autoimmunologicznym w okresie początkowym." Zrobiłam badania: TSH 0,5736, norma 0,35-4,94, ft3 2,58, norma 1,71-3,71, ft4 1,15, norma 0,70-1,48, antyTPO 270,62, norma 0-5,61, anty TG 10,45, norma 0-4,11. Pani doktor stwierdziła Hashimoto, ale uznała, że na razie leków nie trzeba podawać, dopóki TSH nie wykaże tego, a to dopiero za około 1,5 roku będzie widać w TSH. Moje pytanie brzmi, czy można tak długo czekać, skoro choroba już jest potwierdzona. Czy bez podawania leków nie będzie gorzej? Czy może powinnam udać się do innego lekarza. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Istotą choroby Hashimoto jest niszczenie komórek tarczycy przez własny układ odpornościowy chorej osoby. Przebieg choroby jest postępujący, ale najczęściej powolny. Z czasem zwykle dochodzi do trwałej niedoczynności tarczycy.

Nie ma skutecznego leczenia przyczynowego, ani takiego, które zatrzymywałoby postęp choroby. Dlatego leczenie (polegające na uzupełnianiu niedoborów hormonów tarczycy preparatami farmakologicznymi) wdrażane jest, kiedy choroba zaczyna być jawna, czyli wtedy gdy pojawiają się typowe objawy niedoczynności tarczycy, znajdujące swoje potwierdzenie w wynikach oznaczenia TSH i hormonów tarczycy.

Istnieje ponadto kilka innych, szczególnych sytuacji (np. ciąża, cukrzyca, przebyte w przeszłości choroby tarczycy), w których suplementację hormonami wdraża się wcześniej.

Trwała niedoczynność tarczycy wymaga leczenia do końca życia (nie jest to uciążliwe - tabletki przyjmuje się raz na dobę, rano) i co ważne - praktycznie w żaden sposób nie ogranicza życia chorej osoby, a ryzyko pojawienia się powikłań jest bardzo małe.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.