Zdjęcie RTG kręgosłupa 23-latki

Zdjęcie rtg kręgosłupa L/S wykazują nieznaczne lewoboczne wygięcie górnego odcinka oraz pogłębienie fizjologicznej lordozy. Zwężenie szpar m/k L5/S1 i w mniejszym stopniu L4/L5. Tyłozmyki kręgów L1-L4. Brzeżna osteofitoza trzonów kręgowych. prosze o interpretacje wyniku

Szanowana Pani, opis rtg Pani kregosłupa wykazuje niewielkie odstepstwa od stawnu prawidłowego. Większe znaczenie mają objawy kliniczne towarzyszącę (lub nie !) opisanym zmianom w badaniu rtg. Jednyk słowem powinna Pani poddać się konsultacji ortopedycznej.
Wynik rtg jest tylko i wyłacznie jednym z badań dodoatkowych i tak też powinno ono być traktowane. Po zbadaniu Pani ortopeda doradzi Pani czy, a jeśli tak to, jakiego dalszego postępowania Pani wymaga. Jak uczy doświadczenie tego typu zmiany w zakresie kręsgołupa wymagają ewentualnie wdrożenia rehabilitacji. Na wizytę do ortopedy proszę zabrać ze soba klisze lub za[pis CD RTG - jest on ważniejszy dla ortopedy od opisu radiologa. Pozdrawiam

Podany przez Panią opis w nieznacznym stopniu odbiega od normy. Po konsultacji z lekarzem kierującym na badanie dowie się Pani o dalszym postępowaniu. Zawsze może Pani odwiedzić sprawdzonego fizjoterapeutę, który "zajmuje się kręgosłupami" i on również wyjaśni wszystko oraz odpowie na wszelkie wątpliwości.