Zdjęcie RTG zębów, stosowanie leków na krtań a wczesna ciąża

jestem prawdopodobnie w 6 tygodniu ciaży, była ona nieplanowana wiec nie brałam kwasu foliowego, w dodatku miałam robione rtg zeba i leczenie kanałowe, brałam też różne lekarstwa po wizycie u laryngologa gdyz mialam problemy z krtanią. Czy te wszytkie czynniki moga zaszkodzic dziecku? jak bardzo?

Kobieta w ciąży jest specjalnym pacjentem i ze względu na szkodliwość leków w czasie ciąży są one pogrupowane na to jaką mają przenikliwość przez łożysko oraz jak wpływają na płód. Leczenie kanałowe zęba wyeliminowało stan zapalny z kanału zęba oraz z okolicy okołowierzchołkowej co w danej sytuacji jest korzystne, ponieważ zostało wyeliminowane ognisko zapalne. RTG w czasie ciąży wykonuje się w wyjątkowych okolicznościach, jednakże RTG pojedynczego zęba nie jest dużą dawką. To co mogę Pani polecić to przestać się martwić, stres zadziała bardziej szkodliwie na Pani dziecko, proszę również zacząć przyjmować kwas foliowy i udać się do ginekologa aby odpowiednio poprowadził Pani ciąże. Na wizytę proszę spisać leki jakie Pani brała i przy leczeniu u innych specjalistów wspominać o ciąży