Zdolność do pracy przy przyjmowaniu leków

Pacjentka przeszła operację usunięcia woreczka żółciowego i jej zdaniem lekarz rodzinny przepisał jej na bóle i bezsenność po tej operacji takie lekarstwa: Lorazepam Dura 1mg; Adumbram 10mg; Hydroxyzinum VP 10mg; Mydokalm 150 mg. Czy to jest możliwe? Pozdrawiam.

P.S. Pytanie zadaję dlatego, że moja pracownica (ta po operacji) opiekuje się 24 h starszą osobą i pozostaje z nią sama. Czy przyjmowanie tych leków może być niebezpieczne, czy opiekunka może pracować i wykonywać swoje obowiązki?

Witam!

Mydocalm, czyli tolperyzon, to lek zmniejszający napięcie mięśni szkieletowych. Jest używany w przypadku bólu wywołanego zwiększonym napięciem mięśniowym.

Hydroksyzyna to łagodny lek uspokajający i nasenny, z działaniem przeciwświądowym. Może być używana w okresie około-operacyjnym do zmniejszenie niepokoju, lęku oraz wspomagająco przy problemach ze snem.

Pozostałe dwa leki należą do grupy benzodiazepin - mają działanie przeciwlękowe, nasenne, uspokajające oraz słabo miorelaksacyjne i przeciwdrgawkowe. Oksazepam (adumbran, analog niedostępny w Polsce) ma krótki czas działania, a lorazepam pośredni. Są stosowane w krótkotrwałym (do 4 tygodni) leczeniu zaburzeń lękowych oraz wspomagająco w zaburzeniach snu.

Przyjmowanie tych leków nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania pracy, aczkolwiek warto wiedzieć, że stosowanie leków z grupy benzodiazepin, zwłaszcza w większych ilościach może upośledzać sprawność psychoruchową i funkcje poznawcze. Dlatego tez należy powstrzymać się od obsługi urządzeń mechanicznych oraz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Pozdrawiam serdecznie!