Zdrowa dieta i zasady prawidłowego odchudzania

Dzień dobry! Mam 55 lat, okres menopauzy, niedoczynność tarczycy. Moja waga 85 kg, wzrost 165. Wyniki mam w miarę dobre, biorę lek na niedoczynność i mam trochę za duży cholesterol 240, który systematycznie spada, miałam ponad 300. Zmniejszył się gdy zaczęłam brać lek na niedoczynność tarczycy Eutyrox 88. Jednak czuję się jak napompowana i nie mogę zrzucić ani kilograma, chociaż mało jem. Moje menu: śniadanie - jogurt z błonnikiem, później jakaś kanapka, banan, 2 szkl. wody, jabłka. Obiad: parę ziemniaków - suchych, surówka, mięsko chude ugotowane na parze, woda, jakiś owoc. Kolacja - coś lekkiego i znowu parę szklanek wody. Przytyłam przy tej tarczycy i menopauzie. Tarczyca się unormowała, waga nie. Proszę o pomoc, chciałabym schudnąć chociaż 10 kg do 10 września, czyli przez 2 miesiące. Proszę o poradę. Grażyna

Droga Grażyno! Na początek musisz powtórzyć badania hormonów tarczycy. Wykonaj oznaczenie T4 oraz TSH. Zakres wartości prawidłowych tych hormonów jest dość szeroki i nie zawsze wartość prawidłowa jest optymalna dla organizmu. Porozmawiaj z lekarzem i być może zaleci zwiększenie w niewielkim stopniu dawki leku. Jeżeli chodzi o proces chudnięcia, to musisz przede wszystkim wprowadzić odpowiednią dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Jeżeli chodzi o dietę to staraj się jeść regularnie 5 posiłków dziennie o małej objętości. Dzięki temu organizm zacznie spalać nadmiar tkanki tłuszczowej a nie odkładać. W ciągu dnia spożywaj około 1500kcal nie mniej, bowiem wtedy organizm przejdzie w stan "uśpienia" i będzie odkładał energię na gorsze czasy. Śniadanie spożywaj w ciągu 30 minut od wstania z łóżka, a kolację na 2 godziny przed snem. W ciągu dnia pij wodę wysokozmineralizowaną (np. Muszyna, Muszynianka, Nałęczowianka) oraz z jodem (np. Ustronianka z jodem, Jodica). Jod przyspiesza przemianę materii oraz jest niezbędny do syntezy hormonów tarczycy, które wpływają na metabolizm. Jeżeli chodzi o produkty do spożycia to na śniadanie zjadaj jogurt naturalny z musli (około 3 łyżki) lub serek wiejski z 2 kromkami pieczywa graham, na 2 śniadanie owoc (nektaryna, banan, jabłko, szklanka winogron, kiwi) obiad to pierś z indyka (150g) lub ryba (dorsz, morszczuk) zapiekana w foli w piekarniku, gotowana na parze lub w wodzie z 1/2 saszetki ryżu lub kaszy jęczmiennej lub gryczanej albo 1 ziemniak, a do tego z 250g surówki bez śmietany i majonezu. Na podwieczorek zjedz kisiel, galaretkę owocową bez bitej śmietany lub 2 krążki ryżowe posmarowane powidłami lub dżemem niskosłodzonym. Kolacja to 2 kromki pieczywa pełnoziarnistego z masłem oraz 2 plasterkami chudej wędliny lub sera zółtego. Ponadto zapisz się na fitness, siłownię lub basen, wtedy Twoja sylwetka będzie się wysmuklać. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek