Zdrowa dieta po zakończeniu odchudzania

Dzień dobry. Jestem kobietą i mam 18 lat. Ostatnio odchudzałam się i chciałam wrócić do normalnego odżywiania się. Mój dzienny jadłospis wygląda mniej więcej tak: śniadanie: kromka chleba przenno-żytniego z masłem, wędliną (czasem zamiast wędliny jest ser, lub konserwa rybna), plaster pomidora. Do tego herbata bez cukru. obiad: "pewna ilość" zupy (to są jakieś dwie mniejsze nalewajki), czasami trochę ziemniaków, udko z kurczaka gotowane, jakaś sałatka, często również zamiast takiego drugiego dania zjem pampucha (kluska na parze) lub naleśnik, herbata bez cukru. kolacja: pół kromki chleba z masłem i wędliną/serem/konserwą rybną lub serek homogenizowany, herbata bez cukru. Niekiedy pomiędzy posiłkami zjem jabłko, czasami dwa. Nie jem w ogóle słodyczy.

Nie wiem czy to jak teraz jem jest wystarczające dla dobrego funkcjonowania mojego organizmu. Dlatego proszę o wskazanie moich błędów i poprawienie ich. Nigdy nie jestem głodna, dlatego mam wrażenie, że jem za dużo. Czasami jestem zła na siebie, że skusiłam się na jeszcze jedno nieplanowane jabłko. Moim kolejnym problemem jest to, że nie mogę poradzić sobie z codziennością. Czekam i obliczam godziny, żeby dzień w końcu minął. Jak najprędzej chcę wstać i zacząć nowy dzień. Czekam żeby dzień już się skończył, a zaczął następny. Nie potrafię cieszyć się dniem. Nic mnie nie cieszy. Moje myśli dotyczą tylko tego, żeby przetrwać jakoś tych nudnych kilka godzin i wstać, choć i tak wiem, że nic się dobrego nie wydarzy. Najgorsze jest jednak to, że nie potrafię dobrze się wysypiać. Ostatnio codziennie budzę się około 5 godziny i nie potrafię choć trochę dłużej spać. O czym marzę. Nieraz nawet gdy mam czas ( w niedzielę czy w sobotę) nie mogę ani chwili dłużej poleżeć w łóżku. Marzę, żeby w końcu wstawać o 8 godzinie i mieć w końcu dobry humor. Spać kładę się o 22 czy 23. Bardzo proszę i dziękuję za pomoc.

Witam serdecznie,

Opisywane przez Panią pogorszenie samopoczucia: zmniejszona zdolność do odczuwania przyjemności, drażliwość, poczucie bezcelowości oraz przedwczesne budzenie w godzinach porannych mogą wskazywać na depresję.

http://portal.abczdrowie.pl/test-na-depresje
http://portal.abczdrowie.pl/czy-to-juz-depresja

W tej sytuacji polecałabym Pani konsultację u specjalisty psychiatry w celu diagnostyki różnicowej oraz zaleceń co do dalszego postępowania. Przyczyną podobnych objawów mogą być również inne zaburzenia, w tym- somatyczne (np. niedoczynność tarczycy). Osobista rozmowa, badanie lekarskie oraz badania dodatkowe powinny wyjaśnić przyczynę Pani objawów.

Zaburzenia nastroju często towarzyszą zaburzeniom odżywiania, jest to jedno z najczęstszych powikłań.
Zbyt szybkie tempo odchudzania zaburza naturalne mechanizmy regulujące samopoczucie.
Część z opisywanych przez Panią objawów (nadmierna koncentracja na temacie kalorii, wrażenie, że je się za dużo pomimo restrykcyjnej diety)- mogą wskazywać np. na początek anoreksji. To kolejny powód, aby zgłosić się do specjalisty.
Najlepiej zrobić to jak najszybciej- zarówno depresja, jak i zaburzenia odżywiania się mogą być skutecznie leczone, jeśli odpowiednio szybko zostanie udzielona fachowa pomoc.

Pani dieta jest ubogokaloryczna. Jest to jednak jadłospis tylko jednego dnia,  brakuje również danych na temat Pani aktywności, aktualnej masy ciała i wzrostu, trudno więc szczegółowo odnieść się do opisu diety. Proponuję w tym celu zadać pytanie w serwisie abcDieta oraz skonsultować się z dietetykiem.

Serdecznie pozdrawiam