Zdrowe odchudzanie 12-latki

Cześc moja siostra jest b.gruba ma 12 lat ma 163 cm wzrostu i waży 50 kg wszyscy się z niej śmieją ze jest gruba bardzo chciałabym jej pomóc ale nie wiem jak. bardzo prosze o pomoc :)

Witam,
Proszę na początek zastosować się do zasad prawidłowego odżywiania, oto one. Należy zrezygnować ze słodyczy, wyrobów cukierniczych oraz słonych przekąsek. Nie mogą one występować codziennie. Włączenie "zdrowych" przekąsek, czyli takich jak: owoce, orzechy, wafle ryżowe z serkiem homogenizowanym naturalnym, jogurty naturalne z owocami i mieszanką musli, pieczone owoce np. jabłka, koktajle na bazie mleka lub maślanki z owocami, ewentualnie batony takie jak granola lub musli oraz gorzka czekolada. Należy regularnie spożywać posiłki i przyjmować 5 dziennie. Idealna przerwa między posiłkami to 3-4 godziny. Co dzień rano musi być zjedzone śniadanie. Bardzo korzystne jest również wypicie szklanki wody z cytryną około pół godziny przed śniadaniem, która służy pobudzeniu organizmu. Główne posiłki, czyli I śniadanie, obiad i kolacja powinny się składać w 1/2 z warzyw, zarówno surowych jak i przygotowanych w inny sposób (gotowane, pieczone, duszone). Ostatni posiłek nie może być spożywany później niż 3-4 godziny przed snem. Noc to czas, gdy nasz organizm regeneruje się spalając jednocześnie kalorie, jednak gdy zjemy bardzo późną kolację, organizm zamiast się regenerować - trawi. Powinnaś unikać smażonych potraw i wybierać inny sposób obróbki termicznej, np. gotowanie na parze, gotowanie w wodzie, duszenie, pieczenie. Owoce w nadmiarze również nie są wskazane, najlepiej jeśli są to 2 porcje dziennie. Proszę nie zapominać o napojach. Dziennie powinno się wypijać 1,5-2 l wody, ponadto herbata czarna najlepiej słaba (zielona czy biała nie musi być słaba). Ruszamy się i ćwiczymy :) Minimum 3 razy w tygodniu nie krócej niż 30 minut wskazana jest aktywność fizyczna. Sposób zależy od chęci (pływanie, jogging, wspinaczka, rower, fitness, aerobik i inne). Pozdrawiam i życzę powodzenia, a w razie pytań - zapraszam ponownie :) Pozdrawiam, Magdalena Rapacka

Witam. Problem otyłości u dzieci czy tez już młodzieży zaczyna być dużym problemem. Siostra jest jeszcze za młoda, żeby wprowadzić restrykcyjną dietę odchudzającą-rośnie i rozwija się. Najlepszym sukcesem jest ograniczenia podjadania słodyczy, ciastek, fast-foodów, wszystkich kalorycznych przekąsek. Zawsze rano niech je śniadanie: może to być domowe musli z mlekiem lub chleb grahamek z chudą szynką i obowiązkowo warzywkiem np. pomidor, sałata. Do szkoły niech zabiera bułkę grahamkę z białym serem lub plasterkiem sera żółtego+sałata, a do tego jakiś owoc. Obiad powinien być gotowany, w żadnym razie smażony. Na podwieczorek jogurt lub maślanka. A kolacja lekka ok. 3 godz. przed snem - kanapki z pieczywa pełnoziarnistego z pastą z sera chudego i jajka lub chuda szynka lub ser żółty (jeśli nie był na śniadanie), ale też po 2-3 plasterki. Po kolacji jeśli jest głodna to proponuje obraną marchewkę lub pomidor, ogórek. Nie zje się tego dużo, chęć na przekąszenie zostanie zaspokojona, błonnik zawarty w warzywach da uczucie sytości no i dodatkowo jest to źródło witamin, których mody organizm potrzebuje. Posiłki powinny być spożywane w miarę o regularnych porach, warto usiąść z planem lekcji i całego dnia i rozpisać 5 posiłków. Dziewczynka musi też jeść w szkole, może to być wstydliwe, bo reszta dzieci może się śmiać "gruba a jeszcze je", ale regularność posiłków przyśpieszy przemianę materii. Do tego odpowiednia ilość wody min, 1,5l. Dużą " oszczędnością" kalorii będzie rezygnacja ze słodkich napojów: soczków, gazowanych napojów typu cola, fanta, mrożone herbaty, a także smakowe wody jak truskawka, cytryna, jabłko, zamiast tego woda niegazowana + plasterek cytryny. Młodzież potrzebuje bardzo mocnego wsparcia ze strony otoczenia, czasami rodzina nie jest w stanie pomóc, bo ze strony młodej osoby jest bunt i pewne rzeczy robi na złość, ale obca osoba (np. dietetyk, starsza siostra może dużo więcej zdziałać). W pracy z otyłą młodzieżą stosuję dzienniczek żywieniowy, gdzie dzieci zapisują co i o której godzinie zjadły. Wzór możne Pani znaleźć na mojej stronie internetowej (dietetykwkrakowie.pl zakładka "Pierwsza wizyta" lub jeśli Pani przyśle na mój mail swój adres to podeśle wzór, który bardziej się sprawdza, bo jest dla młodzieży bardziej czytelny, uwzględnia przekąski (które często są przyczyna kilogramów) i aktywność fizyczną. Konieczne też będzie zadbanie o zwiększenie aktywności fizycznej, bo gdzieś musi spalić ten nadmiar, więc w-f obowiązkowo i dodatkowo jakaś gimnastyka, basen? Dziewczyna musi mieć wzór, więc rodzice też muszą współpracować, nie mogą siedzieć np. przed telewizorem, a jej kazać ćwiczyć, nie mogą sami jeść smażonego kotleta, a jej dać gotowaną pierś kurczaka, bo będzie się buntować. Jeśli Pani mieszka niedaleko to zachęcam do pomocy np. wpaść do domu i poćwiczyć z siostrą godzinkę, dobrze się sprawdza hula-hop kilka razy w tyg. lub wspólnie zapisać się na basen. Gimnastyka i basen mogą na początku spotkać się ze sprzeciwem, bo siostra może się wstydzić, ale nic na siłę, małymi krokami wprowadzamy zmiany, konsekwentnie. To, że uda jej się teraz schudnąć zaowocuje lepszym zdrowiem w przyszłości. Pozdrawiam i proszę dać znać czy udało się coś osiągnąć.