Zdrowe odchudzanie dla nastolatki

Mam 16 lat, 159 cm wzrostu i ważę 49 kg. Czuję się z tym źle, ponieważ czuję się strasznie grubo. Chciałabym schudnąć co najmniej 5 kilo w niecały miesiąc. Co mam zrobić, żeby szybko stracić na wadze bez obawy przed ponownym przytyciem?

Witaj,

Twoje BMI aktualnie wynosi 19,4 czyli jest w normie (18,5 - 24,9). Jeżeli schudniesz 5 kilogramów, wystąpi niedowaga, która w Twoim wieku niekorzystnie wpłynie na zdrowie. Niedożywienie przede wszystki zaburzy proces dojrzewania, równowagę hormonalną (zaburzenia miesiączkowania) oraz niekorzystnie wpływnie na zdrowie. Bez obaw możesz schudnąć około 3kg, by być w zakresie prawidłowego BMI. W okresie dojrzewania sylwetka nabiera kobiecych kształtów i dlatego wydaje Ci się że jeste gruba. Aby zadbać o sowoją sylwetkę zacznij odżywiać się prawidłowo oraz zwiększ aktywność fizyczną by wysmuklić swoje ciało. Zacznij chodzić na basen, biegać oraz jeździć na rolkach czy rowerze, świtetny jest również aerobik i zumba. Jeżeli chodzi o dietę zacznij spożywać regularnie 5 posiłków dziennie, co 3-4 godziny, przy czym sniadanie należy zjeść w ciągu 30 minut od wstania z łózka, a kolację na 2 godziny przed snem. Wzbogać swoją dietę w warzywa i owoce, które są źródłem błonnika i flawonoidów regulujacych przemianę materii. Ponadto w ciagu dnia wypijaj 2 filiżanki zielonej herbaty, a wieczorem przed snem herbatę pu -erh, która jest kupiona na wagę w herbaciarni. Woda z jodem (np. Ustronianka z jodem, Jodica), również wspomaga utratę nadmiaru kalorii. W ciągu dnia spozywaj dużo produktów nabiałowych (na śniadanie jogurt naturalny z musli, 2 sniadanie np. serek wiejski lub twarożek z wkrojonną natką pietruszki), gdyż te produkty hamuja apetyt oraz zawierają kwasy CLA. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek