Zdrowe odżywianie i ćwiczenia od 2,5 tygodnia a powiększony i wzdęty brzuch

Witam, od 2,5 tygodnia zdrowo się odżywiam i ćwiczę aby schudnąć. Jem regularnie, 5 posiłków dziennie składających się głównie z warzyw i owoców (bądź soku z nich), ryb, nabiału (ser biały, jogurty naturalne) oraz ciemnego pieczywa, ryżu, kaszy kuskus. Nie jem również po 18 i regularnie chodzę na siłownie oraz jeżdżę na rowerze. Niestety moja waga cały czas stoi w miejscu, a mój brzuch jest większy niż kiedykolwiek przedtem, nieustannie wzdęty. Co robię źle? Będę wdzięczna za każdą podpowiedź.

Witam, problemy, które pani opisuje mogą wynikać z szybkiej zmiany diety.Kwestia oczywiście tego jak wcześniej wyglądała pani dieta. Nadmierna ilość błonnika w diecie może wywoływać takie dolegliwości. Zwiększenie błonnika w diecie najlepiej przeprowadzać stopniowo.

Wynika to zapewne ze zwiększonej podaży błonnika. Proponuję dodać do potraw warzywa kiszone, aby sytuacja się uspokoiła.

Witam. Aby udzielić precyzyjnej odpowiedzi, potrzebny jest szczegółowy wywiad dietetyczny. Jedyne co mogę Pani powiedzieć w tej chwili to: po pierwsze 2,5 tygodnia to dość krótki czas. Jak rozumiem do tej pory odżywiała się Pani niezdrowo, a więc organizm musi się przestawić na nowy „tryb” odżywiania i dostosować tempo metabolizmu. Po drugie niejedzenie posiłków po godzinie 18:00 to mit. Kolację należy spożywać 2-3 godziny przed snem, a nie o sztywno ustalonej godzinie 18:00 (chyba, że rzeczywiście chodzi Pani spać o 20-21:00). Po trzecie wzdęty brzuch może (ale nie musi) być skutkiem zwiększenia w diecie ilości błonnika (dużo warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych). Należy stopniowo zwiększać ilość błonnika w diecie. Proszę spróbować ograniczyć produkty wzdymające np. warzywa kapustne, nasiona roślin strączkowych oraz ostre przyprawy, napoje gazowane, spożywać na przemian pieczywo jasne i razowe. Należy też pamiętać, aby nawadniać organizm, pić ok. 1,5-2 litrów wody niegazowanej dziennie. Pani dieta powinna być także odpowiednio dopasowana do aktywności fizycznej. Zachęcam do indywidualnej konsultacji z dietetykiem. Zapraszam na stronę www.lekkoizdrowo.pl
Pozdrawiam serdecznie.

Witam Panią,

Wzdęty brzuch może być wynikiem zbyt dużej ilości błonnika w diecie, surowych warzyw czy nabiału. Może się do tego również przyczynić zmiana nawyków żywieniowych, lecz nie wiem jak wyglądało Pani odżywianie wcześniej.

Natomiast brak spadku wagi może być wynikiem źle zbilansowanej diety. Najlepiej skonsultować sprawę z dietetykiem, który dobierze właściwy jadłospis.

W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Skuteczna dieta powinna być dobrana pod względem Pani zapotrzebowania energetycznego. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową.
joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk