Zdrowe posiłki dla 13-latki

Mam 13 lat ważę 48/9 kg przy wzroscie 162/3. Nie jestem zadowolona ze swojej wagi. Chcialabym wazyc 45 kilo niestety bez przerwy mam chęc by cos zjesc. Chcialabym wiedziec co jesc na sniadanie obiad i kolacje aby bylo zdrowo i dobrze.
13 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Twoja masa ciała jest w dolnej granicy normy, bliżej niedowagi, dlatego też odchudzanie nie jest zalecane.
Nawyki zdrowego odżywiania się są jednak jak najbardziej zalecane - wskazane w codziennym jadłospisie są produkty zbożowe, chude mięso i ryby (zwłaszcza morskie), produkty mleczne (jogurty, kefiry, maślanki, sery, mleko) oraz oleje roślinne dodawanej na surowo.
Dzienny jadłospis powinien też obfitować w warzywa i owoce.

Witaj,
Twoja masa ciała w stosunku do wzrostu i wieku jest prawidłowa. Jeśli chcesz poprawić swoją sylwetkę i poczuć się lepiej we własnym ciele postaraj się wprowadzić do swojego jadłospisu kilka prostych zmian:
- jedz 4-5 małych,posiłków dziennie
- staraj się by przerwa pomiędzy posiłkami nie przekraczała 3 godzin
- zrezygnuj z posiłków typu fast food i słodzonych napojów gazowanych
- wypijaj codziennie przynajmniej 1,5-2 litrów niegazowanej wody mineralnej
-białe pszenne pieczywo, słodkie płatki śniadaniowe czy biały ryż zastąp produktami pełnoziarnistymi czyli pieczywem żytnim, graham, otrębami pszennymi, owsianymi, pełnoziarnistym makaronem, brązowym ryżem- będziesz dłużej syta po posiłku
- jedz półtłuste produkty nabiałowe- dostarczą Ci wapnia, będziesz po nich dłużej syta
- staraj się jeść nie więcej niż 2 porcje owoców dziennie ( porcja to1 duże jabłko, banan, pomarańcza itp.)
-staraj się powoli włączyć do jadłospisu warzywa (do każdego posiłku dodaj choć niewielką ich ilość np. kilka plastrów pomidora do kanapki)
-słodycze jedz tylko raz w tygodniu w wyznaczony dzień po głównym posiłku w formie deseru, niech będzie to kilka kostek gorzkiej czekolady, salaterka galaretki czy kisielu
-ostatni posiłek zjadaj na 3h przed snem
- staraj się nie podjadać pomiędzy posiłkami
Taki układ posiłków i odpowiedni dobór produktów sprawi , że będzie Ci znacznie łatwiej opanować głód. Dzięki temu ograniczysz podjadanie i automatycznie również ilość kalorii jakie dostarczasz organizmowi. Nie powinnaś w żadnym wypadku stosować żadnych restrykcyjnych diet! Może być to niebezpieczne dla Twojego zdrowia.
Koniecznie do codziennego planu dnia dołącz aktywność fizyczną. To pozwoli Ci wymodelować sylwetkę ale tez poprawi nastrój i wpłynie korzystnie na Twoja odporność.
Pozdrawiam
Marzena Rojek