Zdrowe zwiększenie wagi ciała

Witam, mam na imię Marcin i ważę 49 kg, 165 cm wzrostu i mam 22 lata. Chcę przybrać na masie ciała. Proszę o pomoc.

Witam! Jeśli chcesz przybrać na masie ciała musisz połączyć właściwe odżywianie z odpowiednią aktywnością fizyczną. Sama aktywność fizyczna może nie przynieść pożądanych efektów, gdyż nasz organizm potrzebuje energii i składników odżywczych do regeneracji mięśni. Najlepiej jeśli zaczniesz uprawiać sporty siłowe, które budują masę ciała, a nie powodują szybkiego chudnięcia. Najlepiej wybrać się na siłownię po konkretne wskazówki do trenera. Zastosuj się również do pewnych zaleceń żywieniowych lub jeśli potrzebujesz dokładnie rozpisanego jadłospisu udaj się do poradni dietetycznej. Poniżej przedstawiam najważniejsze wskazówki dietetyczne: - przede wszystkim unikaj słodyczy i produktów fast-food, a także słodzonych, gazowanych napoi, które dostarczają pustych kalorii i nie budują masy mięśniowej, ale tłuszczową, - zwiększ częstość posiłków- przynajmniej 3 duże posiłki i 3 przekąski (tak, aby spożywać minimum 5 posiłków dziennie), - odstęp między posiłkami nie powinien być dłuższy niż 3 godziny. Staraj się jeść, co 2-3 godziny, - jedz przekąski wysokokaloryczne, o małej objętości - zdrowe i pożywne np. orzechy, koktajle mleczne, mleczno-owocowe, jogurty naturalne, suszone owoce, - nie przejadaj się, ale jedz większe posiłki niż do tej pory (musisz zwiększyć podaż kalorii o około 300-400 kcal) - zwiększenie podaży energetycznej można osiągnąć poprzez dodatki takie jak - do płatków dodaj jogurt, suszone owoce, banany, miód czy orzechy i nasiona - przed treningiem na około 2 godziny jedz posiłki zawierające węglowodany złożone: ryż, makaron, kasze, produkty pełnoziarniste (pieczywo, płatki, otręby) - po treningu jedz produkty zawierające cukry proste: owoce świeże lub suszone (mogą być w połączeniu z białkiem np. koktajl owocowo-mleczny) - jedz produkty bogato-białkowe, ale uważaj na zawartość tłuszczu (najlepiej wybieraj produkty chude i półtłuste - unikaj tłustych): produkty mleczne, ryby, warzywa strączkowe - jedz drób (bez skóry) i ryby (także tłuste), unikaj mięs tłustych i smażonych - nie zapominaj o warzywach i odpowiedniej podaży płynów! Zapoznaj się również z artykułem z naszej strony http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-przytycie-dla-mezczyzn Pozdrawiam serdecznie, mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna