Żel intymny jako środek antykoncepcyjny

Ja i mój chłopak chcemy kochać się bez zabezpieczenia, moje miesiączki są nieregularne, nie chce zajść w ciąże i ostatnio wpadliśmy na pomysł żelu intymnego, czy mam wtedy pewność że nie zajdę w ciążę ? i czy jest bezpieczny ?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Skuteczność chemicznych metod antykoncepcyjnych określa się na poziomie 70%. Nie jest to zatem w pełni skuteczna metoda przed ciążą. To czy jest to wystarczająca ochrona musi Pani ocenić samodzielnie.

Pod nazwą żel intymny rozumie się najczęściej żele nawilżające, czyli lubrikanty. Są też żele intymne do masaży, o różnych zapachach i smakach, także lekko drażniące (stymulujące).. Najbardziej znanymi lubrikantami są K-Y żel oraz polski Feminum. Różne żele produkuje też Durex, największy producent prezerwatyw.
Żele intymne nie mają właściwości antykoncepcyjnych!
Żelu intymnego nie należy mylić z płynami (żelami) do higieny intymnej. Służą one do mycia zewnętrznych narządów płciowych i są zalecane zamiast mydeł z powodu korzystniejszego odczynu pH.
Nie służą one do antykoncepcji!
Do antykoncepcji używane są miejscowe środki chemiczne (Patentex-Oval) w postaci globulek.
Globulka zamienia się w pochwie w piankę.Nie są uważane za bardzo skuteczne. Nie wszystkim odpowiada pienienie się i czasami szczypanie penisa (zdarza się, że niektórzy panowie znajdują to zjawisko jako pozytywne).
Środki miejscowe chemiczne nie chronią przed chorobami przenoszonymi droga płciową.
Powtarzam: żel intymny nie służy do regulacji płodności i nie zabezpiecza przed ewentualną transmisją chorób.
Pozdrawiam. JW